Refrigerator Water Filter - RPWF
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Refrigerator Water Filter
Model: RPWF


This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Refrigerator Water Filter
Model: RPWF
Key Features
This item is no longer manufactured, please see item RPWFE
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Specifications
Features
This item is no longer manufactured, please see item RPWFE
Specifications
FEATURES
| NSF/ANSI 42 | Yes |
| Carbofuran Reduction | 98.8% |
| NSF 42 | Yes |
| VOC Reduction | 97.7% |
| Max. Filtered Water Flow (gpm) | 0.5 |
| Mercury Reduction | 91% @ 6.5 pH and 88.3% @ 8.5 pH |
| Atrazine (Herbicide) Reduction | 94.4% |
| Filter Life | 6 Months |
| Chlorine Taste and Odor Reduction | 97.4% |
| 2, 4-D Reduction | 99.9% |
| Benzene Reduction | 96.4% |
| P-Dichlorobenzene Reduction | 99.8% |
| Lead Reduction | 99.3% @ 6.5 pH and 98.3% @ 8.5 pH |
| Pharmaceutical Filtration - Claims tested/verified by independen | Yes |
| Toxaphene Reduction | 93.5% |
| Asbestos Reduction | 99.9% |
| Lindane Reduction (A Pesticide) | 99% |
| Operation Water Pressure (psi) | 25 min. - 120 max. |
| NSF 53 | Yes |
| Cysts Reduction | 99.99% |
| Rated Capacity | 170 gal |
| Nominal Particulant class 1 | 99% |
| Filter Media | Carbon Block |
| NSF/ANSI 53 | Yes |
| Part Type | Refrigerator & Icemaker Filters |
| NSF VOC | Yes |
| Pharmaceutical Filtration - Claims tested/verified by independent laboratory, not certified by NSF International or state of CA | Yes |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 1.75 in |
| Approximate Shipping Weight | 2 lb |
| Net Weight | 4.5 lb |
| Overall Height | 10 in |
Dimensions & Weight
| Width | 1.75 in. |
| Height | 10 in. |
| Length | - |
| Weight | 4.5 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 6.75 in. |
| Shipping Height | 15 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 44.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 44.5 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".










