Zoneline Heat Pump Single Package Vertical Air Conditioner 20 Amp 230/208 Volt - AZ91H18D3C
Zoneline Heat Pump Single Package Vertical Air Conditioner 20 Amp 230/208 Volt
Model: AZ91H18D3C
















Zoneline Heat Pump Single Package Vertical Air Conditioner 20 Amp 230/208 Volt
Model: AZ91H18D3C
Key Features
Cooling capacity
Vertical space-saving design
Reliable & quiet
Corrosion treatment on outside coils
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Cooling capacity
18,200/18,000 BTU
Vertical space-saving design
Optimizes usable floor space
Reliable & quiet
Every component is engineered to provide exceptional performance
Corrosion treatment on outside coils
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Remote Thermostat | RAK148 |
| Manual Vent Control | Yes |
| Heating System | Heat Pump |
| Central Desk Control Compatibility | Yes |
| Rotary Compressor | Yes |
| Product Type | Vertical Air Conditioners |
| Refrigerant Type | R410A |
| Zoneline Features | Auto Power Recovery |
| Zoneline Features | Automatic Emergency Heat |
| Zoneline Features | Automatic Indoor Frost Control |
| Zoneline Features | Electronic Error Diagnostics |
| Zoneline Features | Freeze Sentinel |
| Zoneline Features | Heat Pump with Resistance Heat Backup |
| Zoneline Features | Quick Heat Recovery |
| Zoneline Features | Remote Control Disconnect Kit |
| Zoneline Features | Solid State Thermostat |
| Zoneline Features | Weather Protected Electrical Components |
| Sensible Heat Ratio | 66% |
| Freeze Sentinel | Yes |
| Heat Pump | Yes |
| Corrosion Treated | Yes |
| Fan Speed Selections | 3 Cooling |
| Heating - Reverse Cycle - COP | 3.0/3.0 |
ACCESSORIES
| External Drain Kit | RAVDP18 |
CAPACITY
| Vent CFM (high fan at zero ESP) | 60 |
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 10.0/10.0 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 5.6 |
| CFM Indoor Fan High | 465 |
| CFM Indoor Fan Low | 420 |
| Heating - Reverse Cycle - BTUH | 16800/16400 |
| Cooling BTUH (MAX) | 18,200 Btu |
| Cooling BTUH (MIN) | 18,000 Btu |
POWER / RATINGS
| Heating - Electric - Heater Watts | 3400/2780 |
| Cooling - Amperes; F.L. - Cooling | 8.6/9.2 |
| Heating - Electric - Heater Amps | 14.8/13.4 |
| Cooling - Watts | 1825/1800 |
| Heating - Reverse Cycle - Watts | 1650/1600 |
| Heating - Reverse Cycle - Amps | 7.8/8.3 |
| Cooling - Amperes | 8.6/9.2 |
| Voltage (MAX) | 230 V |
| Voltage (MIN) | 208 V |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed system |
| Parts Warranty | 5 year limited parts warranty |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.13 in. |
| Height | 47.25 in. |
| Length | 23.13 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.13 in. |
| Shipping Height | 52.25 in. |
| Shipping Length | 28.13 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 14.62 ft³ |
| Dimensional Weight | 181.78 lbs. |
| Total of Cubes | 14.62 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 181.78 lbs. |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 23.125 in |
| Overall Height | 47.25 in |
| Overall Width | 23.125 in |
| Approximate Shipping Weight | 220 lb |
| Net Weight | 168 lb |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".










