Zoneline Heat Pump Single Package Vertical Air Conditioner 30 Amp 230/208 Volt - AZ91H12D5E
Zoneline Heat Pump Single Package Vertical Air Conditioner 30 Amp 230/208 Volt
Model: AZ91H12D5E
















Zoneline Heat Pump Single Package Vertical Air Conditioner 30 Amp 230/208 Volt
Model: AZ91H12D5E
Key Features
Energy efficiency
Cooling capacity
Vertical space-saving design
Reliable & quiet
Robust plenum gasket seals keep dirt outside and reduces chassis vibration
Corrosion treatment on outside coils
Standard filter size
Internal diagnostic program
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Energy efficiency
Enhanced energy efficiency with an EER of 11.0
Cooling capacity
11,500/11,000 BTU
Vertical space-saving design
Optimizes usable floor space with hidden closet design
Reliable & quiet
Every component is engineered to provide exceptional performance
Robust plenum gasket seals keep dirt outside and reduces chassis vibration
Corrosion treatment on outside coils
Standard filter size
Internal diagnostic program
Auxiliary fan ready
Room air sampling feature maintains a balanced temperature throughout the room
Remote wall thermostat capable
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Remote Thermostat | RAK148 |
| Manual Vent Control | Yes |
| Heating System | Heat Pump |
| Central Desk Control Compatibility | Yes |
| Rotary Compressor | Yes |
| Product Type | Vertical Air Conditioners |
| Refrigerant Type | R410A |
| Zoneline Features | Auto Power Recovery |
| Zoneline Features | Automatic Emergency Heat |
| Zoneline Features | Automatic Indoor Frost Control |
| Zoneline Features | Electronic Error Diagnostics |
| Zoneline Features | Freeze Sentinel |
| Zoneline Features | Heat Pump with Resistance Heat Backup |
| Zoneline Features | Quick Heat Recovery |
| Zoneline Features | Remote Control Disconnect Kit |
| Zoneline Features | Solid State Thermostat |
| Zoneline Features | Weather Protected Electrical Components |
| Sensible Heat Ratio | 79% |
| Freeze Sentinel | Yes |
| Heat Pump | Yes |
| Corrosion Treated | Yes |
| Fan Speed Selections | 3 Cooling |
| Heating - Reverse Cycle - COP | 3.3/3.3 |
ACCESSORIES
| External Drain Kit | RAVDP20 |
CAPACITY
| Vent CFM (high fan at zero ESP) | 60 |
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 11.0/11.0 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 2.5 |
| CFM Indoor Fan High | 490 |
| CFM Indoor Fan Low | 430 |
| Heating - Reverse Cycle - BTUH | 10800/10500 |
| Cooling BTUH (MAX) | 11,500 Btu |
| Cooling BTUH (MIN) | 11,000 Btu |
POWER / RATINGS
| Heating - Electric - Heater Watts | 5000/4090 |
| Cooling - Amperes; F.L. - Cooling | 4.5/5.0 |
| Heating - Electric - Heater Amps | 21.7/19.7 |
| Cooling - Watts | 1046/1000 |
| Heating - Reverse Cycle - Watts | 959/933 |
| Heating - Reverse Cycle - Amps | 3.2/3.5 |
| Cooling - Amperes | 4.5/5.0 |
| Voltage (MAX) | 230 V |
| Voltage (MIN) | 208 V |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed system |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
Dimensions & Weight
| Width | 23.13 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 23.13 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.13 in. |
| Shipping Height | 37 in. |
| Shipping Length | 28.13 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 9.9 ft³ |
| Dimensional Weight | 123.11 lbs. |
| Total of Cubes | 9.9 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 123.11 lbs. |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 23.125 in |
| Overall Height | 32 in |
| Overall Width | 23.125 in |
| Approximate Shipping Weight | 136 lb |
| Net Weight | 125 lb |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".










