Hotpoint® PTAC with Electric Heat 7,000 BTU, 20 amps, 230/208 Volt - AH11E07D3B
Hotpoint® PTAC with Electric Heat 7,000 BTU, 20 amps, 230/208 Volt
Model: AH11E07D3B



















Hotpoint® PTAC with Electric Heat 7,000 BTU, 20 amps, 230/208 Volt
Model: AH11E07D3B
Key Features
Backed by an industry leader
4-temperature limiting options
Intuitive display
Power cord (LCDI) included
Automatic emergency heat
Freeze and frost protection
Auto power recovery
Limited 1-year parts and labor entire appliance warranty / limited 5-year refrigerating system warranty
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Backed by an industry leader
With a long history of creating durable products at an affordable price, Hotpoint is your trusted PTAC brand
4-temperature limiting options
Easily select one of four temperature ranges for peak efficiency and total customer comfort
Intuitive display
Allow guests to easily customize their preferred settings and reduce maintenance calls with an easy-to-use control panel
Power cord (LCDI) included
Hotpoint PTACs come with everything needed for a quick and easy installation
Automatic emergency heat
Keep guests comfortable with a heating option that uses electric resistance heat in heat pump mode
Freeze and frost protection
Automatic freeze and indoor frost control keep units operating in peak condition
Auto power recovery
In case of power failures, units automatically resume their operation when power restores, reducing maintenance calls
Limited 1-year parts and labor entire appliance warranty / limited 5-year refrigerating system warranty
Enjoy peace of mind knowing that all purchases are backed by the trusted Hotpoint service network
Self diagnostics
Quickly and easily identify service needs with a nine-point diagnostic code system
Remote thermostat compatibility
Works with central desk control systems
Tangential fan for air flow and smooth sound
Removable filters for easy maintenance
Certifications
AHRI
CUL
UL
Specifications
CAPACITY
| Cooling BTUH (MAX) | 7200 Btu |
| CFM Indoor Fan Low | 236 |
| CFM Indoor Fan Medium | 280 |
| CFM Indoor Fan High | 334 |
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 11.9 |
| Cooling BTUH (MIN) | 7000 Btu |
FEATURES
| Control Type | Electronic |
| Fan Speed Selections | 3 Heating |
| Discharge Grille | 2-position |
| Product Type | Packaged Terminal Air Conditioners (PTAC) |
| Refrigerant Type | R410A |
| Manual Vent Control | Hidden |
| "SmartFan" Fan Cycle | Yes |
| Chassis Type | Slide-In |
| Fan Motor | 2 |
| Unit Features | Remote Thermostat Compatibility |
| Temperature Range | 62 - 86 F |
| Heat - Cool | Yes |
| Auto Power Recovery | Yes |
| Rotary Compressor | Yes |
| Outdoor Vent / Exhaust | Yes |
| Venting Features | Concealed Manual Vent Control • Vent Air Filter |
| Heating System | Electric Resistance |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
POWER / RATINGS
| Cooling - Amperes; F.L. - Cooling | 2.7/2.9 |
| Cooling - Amperes | 2.45/2.6 |
| Cooling - Watts | 605/585 |
| Voltage (MIN) | 208 V |
| Heating - Electric - Heater Watts | 3535/2935 |
| Voltage (MAX) | 230 V |
| Heating - Electric - Heater Amps | 15.3/13.7 |
APPEARANCE
| Installation | Through-the-Wall |
| Color Appearance | White |
Dimensions & Weight
| Width | 42 in. |
| Height | 16 in. |
| Length | 21 in. |
| Weight | 99.2 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 47 in. |
| Shipping Height | 21 in. |
| Shipping Length | 26 in. |
| Shipping Weight | 139.2 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 139.2 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 8.17 ft³ |
| Dimensional Weight | 101.53 lbs. |
| Total of Cubes | 8.17 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 101.53 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










