3-Ton 23 SEER Inverter Air Conditioner - NS23A36MA4
3-Ton 23 SEER Inverter Air Conditioner
Model: NS23A36MA4

















3-Ton 23 SEER Inverter Air Conditioner
Model: NS23A36MA4
Key Features
An Iconic Brand
Beautifully Designed
Quiet Operation
Anti-Corrosion Coils
Optimal Airflow
Made to Last
Tailored to You
Lower Energy Bills
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
An Iconic Brand
GE Appliances are used in 50% of U.S. homes. You can have peace of mind knowing the iconic GE brand carries a legacy of quality, reliability, and innovation.
Beautifully Designed
You take pride in the way your home looks. We do too - that's why we've styled these units with a modern design to complement your curb appeal.
Quiet Operation
The world is noisy. Your home shouldn't be. Inverter options are designed to keep quiet day in and day out.
Anti-Corrosion Coils
Durable tube and fin aluminum alloy coils help ward off corrosion and can help extend the life of your unit.
Optimal Airflow
Design features like a unique louver design and swept-wing blades create a higher-performing unit with more airflow and better efficiency to help save you money; that's a win-win!
Made to Last
We start with high-quality materials and components and then test our units to extreme conditions to ensure they'll perform in your environment, wherever you are. A high-quality cabinet and thicker top grille help prevent damage from hail and other things (like a poorly thrown baseball).
Tailored to You
Your installer can choose from five operating modes to dial in the ideal settings for your home, making sure your system runs at peak performance for your unique needs.
Lower Energy Bills
Save money on your energy bills with high efficiency, ENERGY STAR Certified AC/HP.
Ten-Year Warranty
You can double the standard five-year warranty just by registering your equipment. It's a simple way to bring peace of mind that your GE unit will keep you comfortable season after season. See warranty documentation for full information.
Specifications
FEATURES
| Compressor Type | Inverter |
| Product Type | Air Conditioner |
| SEER | 23 |
| Tonnage | 3 |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 157 lb |
| Net Weight | 147 lb |
| Overall Depth | 35.8 |
| Overall Height | 37.8 in |
| Overall Width | 37.8 in |
APPEARANCE
| Color Appearance | Gray |
WARRANTY
| Labor Warranty | No Warranty |
| Parts Warranty | Limited 5-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 10-year entire appliance with registration |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".










