$799.00
Was$999.00Save $200.00 (20%)
Top Control with Stainless Steel Interior Dishwasher with Sanitize Cycle & Dry Boost with Fan Assist - GDT665SSNSS
Top Control with Stainless Steel Interior Dishwasher with Sanitize Cycle & Dry Boost with Fan Assist
Model: GDT665SSNSS



























Product Video

Top Control with Stainless Steel Interior Dishwasher with Sanitize Cycle & Dry Boost with Fan Assist
Model: GDT665SSNSS
$799.00
Was$999.00Save $200.00 (20%)
Key Features
Built-In Third Rack
4 Bottle Wash Jets
Water Leak Sensor
Reliable Performance
Steam + Sani
Smooth-Glide Upper Rack
High Wash Performance
Lower Rack Fold-Down Tines
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Built-In Third Rack
This dishwasher with third rack storage lets you easily clean more items in fewer loads. It gives you extra loading flexibility with a place to wash and dry silverware, spatulas, lids and more
4 Bottle Wash Jets
This dishwasher with bottle jets ensures a deep clean for tall items, narrow glasses, jars and more. In the upper rack, each of the four bottle wash jets direct water and detergent inside to effectively wash hard-to-reach areas
Water Leak Sensor
This dishwasher features Active Flood Protect, which prevents potential overflows for greater peace of mind. It works by using a water leak detector to sense when water is too high, pumping it out until a safe level is reached
Reliable Performance
American made, this dishwasher is durable, long-lasting and dependable. Its consistent performance will give you totally clean and dry dishes with every cycle
Steam + Sani
Save time with a steam and sanitize option that loosens tough soils before the wash cycle begins, so you get a complete wash with no pre-rinsing or soaking necessary. Plus, a sanitization cycle reduces 99.999% of bacteria on dishes
Smooth-Glide Upper Rack
This dishwasher full-extension upper rack makes loading and unloading smooth and simple. It easily extends on 48 ball bearings, so you can make light work of even the heaviest loads
High Wash Performance
Get a complete wash with no pre-rinse, thanks to a variety of wash cycles that provide a powerful clean. No matter how many dishes you load or how dirty they are, rest assured you'll get spotless results every time
Lower Rack Fold-Down Tines
Enjoy next-level this loading flexibility dishwasher thanks to multi-position, fold-down tines in the lower rack. Adjust them into three different positions and configure your rack to accommodate any item
46 dBA Dishwasher
This 46 decibel dishwasher offers quiet operation that will make your kitchen more peaceful, while delivering a powerful wash for clean results every time
Extra Large Capacity
This extra large capacity dishwasher has enough space for 16 place settings and large dishware, making cleanup easy after large gatherings
Optional WiFi
Turn your appliance into a smart dishwasher with a WiFi adapter (sold separately). Simply attach it and start using the SmartHQ app to control and monitor your unit remotely. You can even reorder detergent
Dry Boost with Fan Assist
Dry Boost with Fan Assist gets hard-to-dry items like plastics up to 3 times drier than heated dry cycles using a fan that pulls moist air out, resulting in table ready dishes
Hard Food Disposer
The Piranha Hard Food Disposer lets you use your dishwasher without pre-rinsing. Its stainless steel impellers rotate at 3,600 RPM to pulverize food particles and an anti-jamming design make sure wash arms stay unclogged
Dry Boost⢠with Fan Assist
Dry Boost with Fan Assist gets hard-to-dry items like plastics up to 3 times drier than heated dry cycles using a fan that pulls moist air out, resulting in table ready dishes
Certifications
CEC Regulated
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
ENERGY STARĀ® Qualified
NSF Certified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 24 in |
| Overall Width | 23.75 in |
| Overall Height | 34 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 99 lb |
| Approximate Shipping Weight | 112 lb |
| Overall Depth with Handle | 25.6 in |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
FEATURES
| Wash System | 600 Series |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Multi-Position Fold Down Tines |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| OU Certified | No |
| Additional Protection | Active Flood Protect |
| Number of Place Settings | 16 |
| Dishwasher Options | Wash Zone Upper Only |
| Latch | Pull with Handle |
| Number of Options | 11 |
| Style | Built-In Top Control |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Rack Features | Fold-Down Tines - Lower |
| Racking Material | Nylon |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Rack Color | Silver |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| WiFi Connect | Optional (Requires part no. PBX23W00Y1) |
| Control Type | Top Controls |
| Racking System | Full 3rd rack |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Wash & Dry Element |
| Wash Arms | Upper |
| Exterior Style | Traditional |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer with removable filter |
| Product Type | Built-In |
| Upper Rack | Premium Height Adjustable |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Number of Cycles | 5 |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Sabbath Mode | Yes |
| Showroom Power Mode | Yes |
| Control Type | 8 Touchpads |
| Control Type | Clean Touch Controls |
| Dishwasher Control Features | 3 Digit Display Cycle Countdown with Bi-Color LED Status Light on door |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | AutoSense |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Cycles | 1 Hour Wash |
| Dishwasher Drying Features | Heated Dry - On/Off |
| Dishwasher Drying Features | Fan Assist Dry |
| Dishwasher Drying Features | Dry Boost⢠|
| Dishwasher Options | Child Lock |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-12 Hr. |
| Dishwasher Options | Wash TempBoost |
| Dishwasher Options | Wash Zone Lower Only |
| Dishwasher Options | Sani (Certified to NSF Standard 184) |
| Dishwasher Options | Heated Dry |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dishwasher Options | Start/Reset |
| Dishwasher Options | Bottle Jets |
| Dishwasher Options | Dry Boost⢠|
| Dishwasher Options | Sabbath Mode |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines |
| Lower Rack | 1 Rack handle |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Rack Features | Adjustable Upper Rack |
| Rack Features | 1 Piece Silverware Basket with 3 Cell Covers |
| Upper Rack | Ball-Tip Tines |
| Upper Rack | 1 Rack handle |
| Wash Arms | 3 Wash Levels |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System | 3-Level |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Drain Pump |
| Wash System Features | Automatic HotStart |
| Wash System Features | Bottle Jets (4) |
APPEARANCE
| Handle | Rounded Handle |
| Installation | Side or Top Mount Install Brackets Included |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Door Style | Long Door with Top Controls |
| Door Appearance | Full-length door |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Installation | Built-Up Floor Capable |
| Installation | Flush Cabinet Installation |
POWER / RATINGS
| Power Connection | Optional cord kit (GPFCORD - WX09X70910, WX09X70911) |
| Calrod Heater Watts | 800/500 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 6.6A |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 46 dBA |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket |
| Motor Type | Single Speed |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Insulation |
| Outer Wrap | Bitumen |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 99 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 139 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 139 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
| Total of Cubes | 11.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".















