24" Slanted Chimney Vent - HCH2400ACB
24" Slanted Chimney Vent
Model: HCH2400ACB















24" Slanted Chimney Vent
Model: HCH2400ACB
Key Features
Four-Speed Fan, 450 CFM Venting System
Recirculating and venting options
Washable grease filter
Halogen lighting
Electronic touch controls
4.5 Sones Rating
Includes Chimney Extension up to 18 in.
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Four-Speed Fan, 450 CFM Venting System
Helps with the removal of smoke, grease, and odors with multiple fan speeds
Recirculating and venting options
You take care of the cooking. It takes care of the smell. Flexible installation for any kitchen, with charcoal filter included.
Washable grease filter
The simple solution to kitchen smells. Washable grease filter draws out fumes and vapors, with easy detachment for safe, simple cleaning.
Halogen lighting
See your cooking skills in action. Halogen lights spread bright, clear light throughout the oven for easy viewing.
Electronic touch controls
4.5 Sones Rating
Includes Chimney Extension up to 18 in.
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 17.875 in |
| Overall Height | 21.4375 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 48.51 lb |
| Approximate Shipping Weight | 55.13 lb |
FEATURES
| Fan Speed Control | 4-Speed |
| Cooktop Lighting | Halogen |
| Max CFM | 450 |
| Ducting | 11 5/16 in x 10 3/8 in |
| Light Controls | On/Off |
| Filter Cleaning | Dishwasher Safe |
| CFM/ Sones Rating | 450 CFM |
| Exhaust Options | Recirculating or Vented |
| Control Type | Electronic Touch |
| Product Type | Designer Hood |
| Control Location | Front |
| Removable Grease Filter(s) | 1 Grease Filter |
| CFM/ Sones Rating | 450/4.5 |
| Exhaust Options | Vented to Outside |
| Blower Type | Internal |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Hertz | 60 |
| Electrical Requirements | 120V |
APPEARANCE
| Color Appearance | Black |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 21.44 in. |
| Length | 17.88 in. |
| Weight | 48.51 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 26.44 in. |
| Shipping Length | 22.88 in. |
| Shipping Weight | 88.51 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 88.51 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 5.32 ft³ |
| Dimensional Weight | 66.16 lbs. |
| Total of Cubes | 5.32 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 66.16 lbs. |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Convertible |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Where to Buy Haier Appliances in "Georgia and Central Florida".











