CAFÉ™ 30" Commercial Hood - CV936MSS
CAFÉ™ 30" Commercial Hood
Model: CV936MSS














CAFÉ™ 30" Commercial Hood
Model: CV936MSS
Replaced By
Key Features
590-CFM venting system
Removable grease filter
Four-speed fan control
Vertical exhaust
Night light
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
590-CFM venting system
Helps effectively remove smoke, grease, odors and moisture
Removable grease filter
Collects grease and removes for easy cleaning
Four-speed fan control
Helps draw smoke, grease, odors and moisture out of the kitchen air
Vertical exhaust
Exhausts from the top of the hood
Night light
Soft light at night
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 21 in |
| Overall Height | 18 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 54 lb |
| Approximate Shipping Weight | 68 lb |
| Overall Width | 30 in |
FEATURES
| Fan Speed Control | 4-Speed |
| Cooktop Lighting | Halogen |
| Ducting | Vertical Only |
| Max CFM | 590 |
| Light Controls | Off/High/Night |
| Filter Cleaning | Dishwasher Safe |
| CFM/ Sones Rating | 590/ 7.5 (High Speed) |
| Exhaust Options | 7" Round Duct |
| Product Type | Designer Hood |
| Control Location | Hidden |
| Removable Grease Filter(s) | Yes |
| Blower Type | Internal |
| CFM/ Sones Rating | 160/ 0.4 (Working Speed) |
APPEARANCE
| Blower / Light Switch Color | Stainless |
| Color Appearance | Stainless Steel |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 120V | 3.9 |
| Hertz | 60 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 18 in. |
| Length | 21 in. |
| Weight | 54 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 23 in. |
| Shipping Length | 26 in. |
| Shipping Weight | 68 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 68 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 81.58 lbs. |
| Total of Cubes | 6.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 81.58 lbs. |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Externally Vented |
Where to Buy Cafe Appliances in "Georgia and Central Florida".











