GE Profile Performance 30" Slide-In Electric Range - JS960TBWW
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
GE Profile Performance 30" Slide-In Electric Range
Model: JS960TBWW


This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
GE Profile Performance 30" Slide-In Electric Range
Model: JS960TBWW
Description
35 7/8 H x 31 W x 28 1/2 D
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Specifications
Specifications
FEATURES
| 6" Heating Element(s) | 1 Ribbon (1,500 watt) |
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Ribbon (2,500W) |
| 7" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,800W) |
| Bridge Element | 1 (800W) |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Cleaning Time | Variable |
| Control Location | Upfront |
| Cooking System | True European Convection |
| Cooking Technology | Convection |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Cooktop Surface | True White Ceramic Glass |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Lights | 4 |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Oven Control Features | Convection Conversion |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Rack Features | 3 Oven Racks |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
APPEARANCE
| Color Appearance | True White |
| Handle | Designer Style |
| Oven Door Features | Oven Window |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 181 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Depth with Door Open | 45 in |
| Net Weight | 161 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 22-3/4 x 15-3/4 x 15 |
| Overall Depth | 28 1/2 in |
| Overall Height | 35 7/8 in |
| Overall Width | 31 in |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 208V | 9.4 |
| KW Rating at 240V | 12.5 |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Cream |
| Cooktop Cleaning | Scraper |
| Cooktop Cleaning | Included |
| Optional Backguard | JXS31 - White |
| Optional Endcap Kit | JXS40 |
| Optional Rear Filler | JXS63WW (White) or JXS28 (Brushed Chrome) |
| Optional Toe-Kick | JXS53WW (White) |
| Optional Vertical Side Trim Kit (Brushed Chrome) | Pub. No. 3-A040 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year glass cooktop/radiant surface units |
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".










