Countertop Turntable Microwave Oven - JE635WW
Countertop Turntable Microwave Oven
Model: JE635WW




Countertop Turntable Microwave Oven
Model: JE635WW
Key Features
Convenience cooking controls
Turntable
Instant On controls
Add 30 seconds
10 power levels
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Convenience cooking controls
Operating made quick and easy
Turntable
Rotates food throughout the cycle
Instant On controls
Allow quick, one-touch cooking and reheating
Add 30 seconds
Increases cooking times with one touch
10 power levels
Multiple power levels offer cooking flexibility
Certifications
California Prop 65
Specifications
POWER / RATINGS
| Electrical Input - 120V Watts | 1200 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 10.5 |
| Frequency (MHz) | 2450 |
FEATURES
| Control Features | Add 30 Seconds (Instant-On) |
| Control Features | Auto Defrost |
| Control Features | Child Lock |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Instant On Controls | Yes |
| Power Levels | 10 |
| Turntable | Glass |
| Electronic Digital Display with Clock | Yes |
| Cooking System | Turntable |
| Turntable Size | 10 |
| Time Cook | I & II |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Beverage |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Dinner Plate (Instant-On) |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Pizza (Instant-On) |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Popcorn (Instant-On) |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Potato (Instant-On) |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Vegetables (Instant-On) |
| Control Type | Electronic Touch |
| Microwave Watts (IEC-705) | 600 W |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year magnetron tube |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
APPEARANCE
| Door Color | White |
| Case Color | White |
| Color Appearance | White |
CAPACITY
| Unit Capacity | Compact |
| Total Capacity (cubic feet) | 0.60 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cavity (W x H x D) | 11-3/8 x 7-7/8 x 11-5/8 |
| Approximate Shipping Weight | 28 lb |
| Net Weight | 30 lb |
| Overall Depth | 13 7/8 in |
| Overall Height | 10 13/16 in |
| Overall Width | 18 5/16 in |
Dimensions & Weight
| Width | 18.31 in. |
| Height | 10.81 in. |
| Length | 13.88 in. |
| Weight | 30 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 23.31 in. |
| Shipping Height | 15.81 in. |
| Shipping Length | 18.88 in. |
| Shipping Weight | 70 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 70 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.59 ft³ |
| Dimensional Weight | 19.76 lbs. |
| Total of Cubes | 1.59 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 19.76 lbs. |
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".











