GE Profile Performance 21.6 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator - TFX22PPBCC
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
GE Profile Performance 21.6 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator
Model: TFX22PPBCC


This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
GE Profile Performance 21.6 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator
Model: TFX22PPBCC
Description
67 5/8 H x 33 1/2 W x 32 1/2 D
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Specifications
Specifications
CAPACITY
| Freezer Capacity | 6.75 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 14.85 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 21.60 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.75 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 14.85 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 21.60 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.75 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 14.85 cu ft |
| Shelf Area | 23.40 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 21.60 cu ft |
FEATURES
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Door Shelves | 5 Total |
| Freezer Features | Interior Light |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Fresh Food Door Shelves | 4 (2 Adj. w/Gal. Storage) |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Slide-Out Freezer Baskets | 3 |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Door Shelves | 5 Total |
| Freezer Features | Interior Light |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Fresh Food Door Shelves | 4 (2 Adj. w/Gal. Storage) |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Slide-Out Freezer Baskets | 3 |
| Beverage Feature | Beverage Rack |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Door Liner | ABS |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Door Shelves | 5 Total |
| Freezer Features | Interior Light |
| Freezer Storage Bin | 1 Clear Sliding |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Fresh Food Door Shelves | 4 (2 Adj. w/Gal. Storage) |
| Fresh Food Features | Butter Dish - Glass |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Performance Features | Auto Energy Saver |
| Slide-Out Freezer Baskets | 3 |
| Smart Storage System | Adj. Temp. Meat Pan (Lower) |
| Smart Storage System | Adj. Humidity Snack Pan (Top) |
| Smart Storage System | Adj. Humidity Vegetable / Fruit Crisper (Middle) |
| Utility Bin | Yes |
| Water Filtration | Exclusive Water by Culligan™ |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Depth Without Handle | 30 1/4 in |
| Depth with Door Open 90° | 49 3/8 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Depth Without Handle | 30 1/4 in |
| Depth with Door Open 90° | 49 3/8 in |
| Approximate Shipping Weight | 310 lb |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Depth Without Handle | 30 1/4 in |
| Depth with Door Open 90° | 49 3/8 in |
| Height to Top of Case | 66 5/8 in |
| Net Weight | 290 lb |
| Overall Depth | 32 1/2 in |
| Overall Height | 67 5/8 in |
| Overall Width | 33 1/2 in |
| Side Air Clearances | 3/4 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 34 1/4 in |
APPEARANCE
| Adjustable Rollers | Yes |
| Coil-Free Back | Yes |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
| Door Stops | Yes |
| Handle | Color-Matched Premium Deluxe |
| Textured Steel Case | Yes |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 115V; 60Hz; 11.6A |
ACCESSORIES
| Aluminum Trim Kit | N/A |
| Black Acrylic Panels & Trim Kit | TFP22RB |
| Black Panels | N/A |
| Optional Stainless Steel Panels | N/A |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| Quiet Package | Yes |
| Cabinet Liner | Baked Enamel-on-Steel |
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".











