21.8 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser - GSS22QFMWW
21.8 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser
Model: GSS22QFMWW


21.8 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser
Model: GSS22QFMWW
Depth : Standard Depth
Key Features
21.8 cu. ft. capacity (Fresh Food 14.7 cu. ft./Freezer 7.1 cu. ft.)
Upfront electronic temperature controls
Frost guard technology reduces freezer burn
3 adjustable, spill-proof glass fresh food cabinet shelves
Electronic icemaker
5 fixed freezer door shelves
5 wire freezer compartment shelves (3 adjustable)
4 fresh food door shelves (2 adjustable with gallon storage)
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
21.8 cu. ft. capacity (Fresh Food 14.7 cu. ft./Freezer 7.1 cu. ft.)
Upfront electronic temperature controls
Frost guard technology reduces freezer burn
3 adjustable, spill-proof glass fresh food cabinet shelves
Electronic icemaker
5 fixed freezer door shelves
5 wire freezer compartment shelves (3 adjustable)
4 fresh food door shelves (2 adjustable with gallon storage)
Color-matched door handles
Freezer storage basket
Deluxe quiet design
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Provide easy storage and help foods stay fresh
SmartWater™ provides cleaner, better tasting water and ice through the LightTouch! tall dispenser
NeverClean™ condenser
SmartWater™ provides cleaner, better tasting water and ice through the LightTouch! tall dispenser with child lock
Certifications
California Prop 65
Specifications
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Color-Matched Deluxe |
| Door Stops | Yes |
| Color Appearance | White on White |
FEATURES
| Fresh Food Door Shelves | 4 (2 Adj. w/Gal. Storage) |
| Freezer Storage Baskets | 1 Total |
| Fresh Food Features | Butter Dish |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Freezer Features | Interior Light |
| Water Filtration | GE Water Filtration |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Door Liner | ABS |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Utility Bin | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Top Pan | Adj. Temperature |
| Filter Location | Upper right corner |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Water |
| Freezer Door Shelves | 5 Fixed |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Temperature Display |
| Control Type | Upfront Electronic Temperature Controls |
| Freezer Cabinet Shelves | 5 (3 Adjustable) |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Adjustable Humidity |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
Dimensions & Weight
| Width | 33.5 in. |
| Height | 67.5 in. |
| Length | 33 in. |
| Weight | 295 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 38.5 in. |
| Shipping Height | 72.5 in. |
| Shipping Length | 38 in. |
| Shipping Weight | 335 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 335 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 43.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 536.84 lbs. |
| Total of Cubes | 43.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 536.84 lbs. |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 7.10 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 14.70 cu ft |
| Shelf Area | 22.20 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 21.80 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 315 lb |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Net Weight | 295 lb |
| Overall Depth | 33 in |
| Overall Height | 67 1/2 in |
| Overall Width | 33 1/2 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Depth Without Handle | 30.75 in |
| Depth with Door Open 90° | 48.8125 in |
| Height to Top of Case | 66.5 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 33.5 in |
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".











