800 Series Dishwasher 17 3/4'' - SPX68B55UC
800 Series Dishwasher 17 3/4''
Model: SPX68B55UC





























360 View
800 Series Dishwasher 17 3/4''
Model: SPX68B55UC
Key Features
Added leak protection with 24/7 AquaStop Plus
Know when your dishwasher is running with InfoLight
24h Delay Start Timer for a later start time
A smarter clean with PrecisionWash
Not just dry, but PureDry
44 dBA -- the quietest dishwasher brand in the U.S.*
Loading flexibility with a 3rd rack dishwasher
Fit in tall items with RackMatic
Documents
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Added leak protection with 24/7 AquaStop Plus
With the advanced leak prevention and containment systems of AquaStop, AquaStop® Plus features an additional hose surrounding the water inlet hose for added protection.
Know when your dishwasher is running with InfoLight
Based on our legendary sound reduction technology, our dishwashers are so quiet, we provide an InfoLight that projects a red light onto the floor (or a white light in the pocket handle on select models) to signal that a cycle is running. It turns off once the dishes are done.
24h Delay Start Timer for a later start time
Have your dishwasher start when you want it to. Delay Start delays the dishwasher's start time by up to 24 hours.
A smarter clean with PrecisionWash
With Bosch PrecisionWash, simply start your dishwasher and walk away. Intelligent sensors continually scan and check the progress of dishes throughout the cycle, and powerful, precision spray arms go to work targeting every item of every load. So when your dishes are done, so are you.
Not just dry, but PureDry
PureDry is an energy efficient, closed drying system that does not pull in outside air and gently whisks moisture away from dishes as they cool. And with no exposed heating element, you can safely place plastics anywhere.
44 dBA -- the quietest dishwasher brand in the U.S.*
A range of technologies makes Bosch the quietest dishwasher brand in the U.S.* with impressively low decibel levels. For you, that means never having to wait until going to bed to run the dishwasher. *Based on an average of sound ratings of 24" Full Size Stainless Steel Tub dishwashers contained in major brands websites. Major brands defined as TraQline Top 5 Market Share December 2023.
Loading flexibility with a 3rd rack dishwasher
The Standard 3rd Rack provides the perfect space for flatware, large utensils, measuring cups, or nearly anything else that’s difficult to fit in a traditional dishwasher, while its V shape leaves room below both sides for taller items like stemware in the middle rack.
Fit in tall items with RackMatic
RackMatic easily adjusts to three different heights and up to nine separate rack positions, allowing taller items like stemware to fit in the middle rack while leaving room for pots and pans below.
Enhance your cleaning experience with Wi-Fi enabled Home Connect
Smart Cycle takes the guesswork out of cycle selection by quickly helping you identify and save the best program combination for your needs. Now you can clean smarter, not harder – only with Home Connect
PrecisionWash: uses Intelligent sensors to monitor the wash water and automatically adjust the cycle for a smarter clean.Close
PureDry: Our energy efficient drying system allows you to safely place plastics anywhere, even on the bottom rack, without fear of melting.Close
Remarkably Quiet Operation at 44 dBA: creating a dishwasher so quiet, you can't always tell it is running -- this is what makes Bosch the quietest dishwasher brand in the U.S.*Close
Standard 3rd Rack: provides a convenient top rack for your utensils, giving the other racks more space for dishes.Close
The Standard 3rd Rack provides the perfect space for flatware, large utensils, measuring cups, or nearly anything else that’s difficult to fit in a traditional dishwasher, while its V shape leaves room below both sides for taller items like stemware in the middle rack.
RackMatic: adjusts the upper rack to 9 different positions, allowing for taller items like stemware or leaving room for pots and pans below.Close
PrecisionWash:
uses Intelligent sensors to monitor the wash water and automatically adjust the cycle for a smarter clean.
PureDry:
Our energy efficient drying system allows you to safely place plastics anywhere, even on the bottom rack, without fear of melting.
Remarkably Quiet Operation at 44 dBA:
creating a dishwasher so quiet, you can't always tell it is running -- this is what makes Bosch the quietest dishwasher brand in the U.S.*
Standard 3rd Rack:
provides a convenient top rack for your utensils, giving the other racks more space for dishes.
RackMatic:
adjusts the upper rack to 9 different positions, allowing for taller items like stemware or leaving room for pots and pans below.
PrecisionWash®:
uses Intelligent sensors to monitor the wash water and automatically adjust the cycle for a smarter clean.
PureDry®:
Our energy efficient drying system allows you to safely place plastics anywhere, even on the bottom rack, without fear of melting.
RackMatic®:
adjusts the upper rack to 9 different positions, allowing for taller items like stemware or leaving room for pots and pans below.
Specifications
Connectivity
| Home Connect™ | yes |
| Home Connect Features | Remote Monitoring and Control |
| Power consumption standby/network: Please check the user manual for how to switch off the WiFi module. | 2.0 W |
| Time auto-standby/network | 2.0 min |
| Home Connect™ | yes |
Programmes
| Status Indicator | End of program audible, Time remaining indic. internal |
| List of Programs | Favorite, Heavy, Normal, Quick Wash 45°C |
| Program 1 | Heavy |
| Program 2 | Auto |
| Program 3 | Normal |
| Program 4 | Quick Wash 45°C |
| Program 6 | Favorite |
| Reference program | Eco |
| Number of different wash temperatures | 7 |
| Temperature program 1 | 151-160 °F |
| Temperature program 2 | 122-131 °F |
| Temperature program 3 | 122-131 °F |
| Temperature program 4 | 126 °F |
| Temperature program 5 | 113-122 °F |
Safety
| ChildLock | No |
| AquaStop | yes |
Consumption values
| Glass protection | No |
| Water consumption program 1 | 4.4-5.8 gal |
| Water consumption program 2 | 3-5.3 gal |
| Water consumption program 3 | 2.7-4.6 gal |
| Water consumption program 4 | 2.5 gal |
| Water consumption program 5 | 2.4-3.6 gal |
| Water consumption program 6 | 1 gal |
| Maximum temperature for water intake (°C) | 60 °C |
Connection
| Watts | 1,440 W |
| Power Cord Length | 67" |
| Fuse protection | 12 A |
| Length inlet hose | 165 cm |
| Plug Type | Nema5-15P |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Comfort and Convenience
| Status Indicator | End of program audible, Time remaining indic. internal |
| Open Door Assist | no |
| TimeLight® | no |
| InfoLight® | Red |
| emotionLight | no |
| Multi-color Star Glow | no |
| sideLight | no |
| InfoLight® | Red |
| TimeLight® | no |
Cleaning Technology
| Drying System | PureDry® |
| Precise Glass Protection | no |
| Eco silence drive | yes |
| Aquasensor | yes |
| Water management system | no |
| Detergent detection | no |
| Water Softener | no |
| NSF® Certified Sanitize Option | no |
Other
| ENERGY STAR® certified | no |
| Leak Protection | yes |
Dimensions & Weight
| Width | 17.63 in. |
| Height | 32.06 in. |
| Length | 22.56 in. |
| Weight | 76 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 22.63 in. |
| Shipping Height | 37.06 in. |
| Shipping Length | 27.56 in. |
| Shipping Weight | 116 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 116 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.38 ft³ |
| Dimensional Weight | 91.73 lbs. |
| Total of Cubes | 7.38 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 91.73 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bosch Appliances in "Georgia and Central Florida".










