800 Series Dishwasher 24'' - SGV78B53UC
800 Series Dishwasher 24''
Model: SGV78B53UC


























360 View
800 Series Dishwasher 24''
Model: SGV78B53UC
Key Features
Added leak protection with 24/7 AquaStop Plus
Know when your dishwasher is running with InfoLight
A Flexible Silverware Basket for storing various utensils on the bottom rack
24h Delay Start Timer for a later start time
Custom Panel Dishwashers
The ultimate dry with CrystalDry
A smarter clean with PrecisionWash
42 dBA -- the quietest dishwasher brand in the U.S.*
Documents
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Added leak protection with 24/7 AquaStop Plus
With the advanced leak prevention and containment systems of AquaStop, AquaStop® Plus features an additional hose surrounding the water inlet hose for added protection.
Know when your dishwasher is running with InfoLight
Based on our legendary sound reduction technology, our dishwashers are so quiet, we provide an InfoLight that projects a red light onto the floor (or a white light in the pocket handle on select models) to signal that a cycle is running. It turns off once the dishes are done.
A Flexible Silverware Basket for storing various utensils on the bottom rack
The Flexible Silverware Basket provides a flexible solution to store and clean your silverware on the bottom rack.
24h Delay Start Timer for a later start time
Have your dishwasher start when you want it to. Delay Start delays the dishwasher's start time by up to 24 hours.
Custom Panel Dishwashers
Seamlessly integrate your Bosch custom panel dishwasher into your kitchen by matching it to your kitchen’s custom cabinetry. The unique design allows for a fully flush install for a refined level of sophistication. For more information, select 'Installation Instructions' in the manuals and documents section.
The ultimate dry with CrystalDry
At Bosch, we believe dishes should receive a powerful clean and then be thoroughly dry. Patented CrystalDry technology transforms moisture into heat up to 176°F to get dishes 60% drier,* so you can put away your plastic dishes immediately into the cupboard when the dishwasher is finished. *Based on aggregate average drying performance of Bosch Dishwashers with CrystalDry™ on combined household load including plastics, glass, steel, and porcelain as compared to Bosch Dishwashers with PureDry. Drying performance may vary by dish type.
A smarter clean with PrecisionWash
With Bosch PrecisionWash, simply start your dishwasher and walk away. Intelligent sensors continually scan and check the progress of dishes throughout the cycle, and powerful, precision spray arms go to work targeting every item of every load. So when your dishes are done, so are you.
42 dBA -- the quietest dishwasher brand in the U.S.*
A range of technologies makes Bosch the quietest dishwasher brand in the U.S.* with impressively low decibel levels. For you, that means never having to wait until going to bed to run the dishwasher. *Based on an average of sound ratings of 24"" Full Size Stainless Steel Tub dishwashers contained in major brands websites. Major brands defined as TraQline Top 5 Market Share December 2021.
Loading flexibility with a 3rd rack dishwasher
The Standard 3rd Rack provides the perfect space for flatware, large utensils, measuring cups, or nearly anything else that’s difficult to fit in a traditional dishwasher, while its V shape leaves room below both sides for taller items like stemware in the middle rack.
Fit in tall items with RackMatic
RackMatic easily adjusts to three different heights and up to nine separate rack positions, allowing taller items like stemware to fit in the middle rack while leaving room for pots and pans below.
Custom Panel Dishwashers: seamlessly integrate your Bosch custom panel dishwasher into your kitchen by matching it to your kitchen’s custom cabinetry.Close
Seamlessly integrate your Bosch custom panel dishwasher into your kitchen by matching it to your kitchen’s custom cabinetry. The unique design allows for a fully flush install for a refined level of sophistication. For more information, select 'Installation Instructions' in the manuals and documents section.
CrystalDry: transforms moisture into heat up to 176°F to give dishes, even plastics, the ultimate dry.Close
PrecisionWash: uses Intelligent sensors to monitor the wash water and automatically adjust the cycle for a smarter clean.Close
Extremely Quiet Operation at 42 dBA: creating a dishwasher so quiet, you can't always tell it is running -- this is what makes Bosch the quietest dishwasher brand in the U.S.*Close
Standard 3rd Rack: provides a convenient top rack for your utensils, giving the other racks more space for dishes.Close
The Standard 3rd Rack provides the perfect space for flatware, large utensils, measuring cups, or nearly anything else that’s difficult to fit in a traditional dishwasher, while its V shape leaves room below both sides for taller items like stemware in the middle rack.
Custom Panel Dishwashers:
seamlessly integrate your Bosch custom panel dishwasher into your kitchen by matching it to your kitchen’s custom cabinetry.
CrystalDry:
transforms moisture into heat up to 176°F to give dishes, even plastics, the ultimate dry.
PrecisionWash:
uses Intelligent sensors to monitor the wash water and automatically adjust the cycle for a smarter clean.
Extremely Quiet Operation at 42 dBA:
creating a dishwasher so quiet, you can't always tell it is running -- this is what makes Bosch the quietest dishwasher brand in the U.S.*
Standard 3rd Rack:
provides a convenient top rack for your utensils, giving the other racks more space for dishes.
CrystalDry™:
transforms moisture into heat up to 176°F to give dishes, even plastics, the ultimate dry.
PrecisionWash®:
uses Intelligent sensors to monitor the wash water and automatically adjust the cycle for a smarter clean.
Specifications
Connectivity
| Home Connect™ | yes |
| Power consumption standby/network: Please check the user manual for how to switch off the WiFi module. | 2.0 W |
| Time auto-standby/network | 2.0 min |
| Home Connect Features | Remote Monitoring and Control |
| Home Connect™ | yes |
Programmes
| Status Indicator | End of program audible, Time remaining indic. internal, Water inlet |
| Program 3 | Normal |
| List of Programs | Favorite, Heavy, Normal, Quick Wash 45°C |
| Program 1 | Heavy |
| Program 5 | Quick Wash 45°C |
| Program 2 | Auto |
| Program 6 | Favorite |
| Reference program | Eco |
| Number of different wash temperatures | 8 |
| Temperature program 1 | 151-160 °F |
| Temperature program 2 | 127-140 °F |
| Temperature program 3 | 113-136 °F |
| Temperature program 4 | 113-122 °F |
| Temperature program 5 | 113 °F |
Safety
| ChildLock | No |
| AquaStop | yes |
Consumption values
| Glass protection | Yes |
| Water consumption program 1 | 4.9-6.4 gal |
| Water consumption program 2 | 3.4-5.4 gal |
| Water consumption program 3 | 2.6-5.6 gal |
| Water consumption program 4 | 2.5-3.9 gal |
| Water consumption program 5 | 2.7 gal |
| Water consumption program 6 | 1.2 gal |
| Maximum temperature for water intake (°C) | 60 °C |
Connection
| Watts | 1,440 W |
| Power Cord Length | 67'' |
| Fuse protection | 12 A |
| Length inlet hose | 165 cm |
| Plug Type | Nema5-15P |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Comfort and Convenience
| Status Indicator | End of program audible, Time remaining indic. internal, Water inlet |
| Open Door Assist | no |
| TimeLight® | no |
| InfoLight® | Red |
| Multi-color Star Glow | no |
| emotionLight | no |
| sideLight | no |
| TimeLight® | no |
| InfoLight® | Red |
Cleaning Technology
| Drying System | CrystalDry®, PureDry® |
| Precise Glass Protection | no |
| Eco silence drive | yes |
| Aquasensor | yes |
| Water management system | no |
| Detergent detection | no |
| Water Softener | yes |
| NSF® Certified Sanitize Option | no |
Other
| ENERGY STAR® certified | no |
| Leak Protection | yes |
Dimensions & Weight
| Width | 23.56 in. |
| Height | 32.06 in. |
| Length | 21.63 in. |
| Weight | 103 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.56 in. |
| Shipping Height | 37.06 in. |
| Shipping Length | 26.63 in. |
| Shipping Weight | 143 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 143 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 9.45 ft³ |
| Dimensional Weight | 117.53 lbs. |
| Total of Cubes | 9.45 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 117.53 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bosch Appliances in "Georgia and Central Florida".










