800 Series Dishwasher 24'' - SGE78B55UC
800 Series Dishwasher 24''
Model: SGE78B55UC
























360 View
800 Series Dishwasher 24''
Model: SGE78B55UC
Key Features
Added leak protection with 24/7 AquaStop Plus
Enhance your cleaning experience with Wi-Fi enabled Home Connect
Create room for bulky items with FlexSpace Tines
Water Softener provides spot-free dishes
A smarter clean with PrecisionWash
The ultimate dry with CrystalDry
42 dBA -- the quietest dishwasher brand in the U.S.*
Fit in tall items with RackMatic
Documents
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Added leak protection with 24/7 AquaStop Plus
With the advanced leak prevention and containment systems of AquaStop, AquaStop® Plus features an additional hose surrounding the water inlet hose for added protection.
Enhance your cleaning experience with Wi-Fi enabled Home Connect
Smart Cycle takes the guesswork out of cycle selection by quickly helping you identify and save the best program combination for your needs. Now you can clean smarter, not harder – only with Home Connect
Create room for bulky items with FlexSpace Tines
The FlexSpace Tineslet you fold down everyother tine in one simplestep, so it’s easier to fityour largest, bulkiestitems. It helps to hold potsand pans upright, leavingmore room for your other dishes.
Water Softener provides spot-free dishes
A built-in water softener removes hard water spots caused by lime deposits, softening the water to the appropriate level to ensure spot-free, shiny dishes.
A smarter clean with PrecisionWash
With Bosch PrecisionWash, simply start your dishwasher and walk away. Intelligent sensors continually scan and check the progress of dishes throughout the cycle, and powerful, precision spray arms go to work targeting every item of every load. So when your dishes are done, so are you.
The ultimate dry with CrystalDry
At Bosch, we believe dishes should receive a powerful clean and then be thoroughly dry. Patented CrystalDry technology transforms moisture into heat up to 176°F to get dishes 60% drier,* so you can put away your plastic dishes immediately into the cupboard when the dishwasher is finished. *Based on aggregate average drying performance of Bosch Dishwashers with CrystalDry™ on combined household load including plastics, glass, steel, and porcelain as compared to Bosch Dishwashers with PureDry. Drying performance may vary by dish type.
42 dBA -- the quietest dishwasher brand in the U.S.*
A range of technologies makes Bosch the quietest dishwasher brand in the U.S.* with impressively low decibel levels. For you, that means never having to wait until going to bed to run the dishwasher. *Based on an average of sound ratings of 24"" Full Size Stainless Steel Tub dishwashers contained in major brands websites. Major brands defined as TraQline Top 5 Market Share December 2021.
Fit in tall items with RackMatic
RackMatic easily adjusts to three different heights and up to nine separate rack positions, allowing taller items like stemware to fit in the middle rack while leaving room for pots and pans below.
24h Delay Start Timer for a later start time
Have your dishwasher start when you want it to. Delay Start delays the dishwasher's start time by up to 24 hours.
Loading flexibility with a 3rd rack dishwasher.
A Bosch dishwasher with a standard 3rd rack provides the perfect space for flatware and large utensils and offers 30% more loading capacity*. *Vs. Bosch dishwashers with two racks. And the unique V shape leaves room below both sides for taller items like stemware.
24/7 AquaStop Plus: prevents & contains leaks with additional protection around the water supply hose.
Home Connect: access additional wash cycles to choose the right one for your needs with Smart Cycle.Close
PrecisionWash: uses Intelligent sensors to monitor the wash water and automatically adjust the cycle for a smarter clean.Close
CrystalDry: transforms moisture into heat up to 176°F to give dishes, even plastics, the ultimate dry.Close
Extremely Quiet Operation at 42 dBA: creating a dishwasher so quiet, you can't always tell it is running -- this is what makes Bosch the quietest dishwasher brand in the U.S.*Close
24/7 AquaStop Plus:
prevents & contains leaks with additional protection around the water supply hose.
Home Connect:
access additional wash cycles to choose the right one for your needs with Smart Cycle.
PrecisionWash:
uses Intelligent sensors to monitor the wash water and automatically adjust the cycle for a smarter clean.
CrystalDry:
transforms moisture into heat up to 176°F to give dishes, even plastics, the ultimate dry.
Extremely Quiet Operation at 42 dBA:
creating a dishwasher so quiet, you can't always tell it is running -- this is what makes Bosch the quietest dishwasher brand in the U.S.*
24/7 AquaStop® Plus:
prevents & contains leaks with additional protection around the water supply hose.
Home Connect®:
access additional wash cycles to choose the right one for your needs with Smart Cycle.
PrecisionWash®:
uses Intelligent sensors to monitor the wash water and automatically adjust the cycle for a smarter clean.
CrystalDry™:
transforms moisture into heat up to 176°F to give dishes, even plastics, the ultimate dry.
Specifications
Connectivity
| Home Connect™ | yes |
| Power consumption standby/network: Please check the user manual for how to switch off the WiFi module. | 2.0 W |
| Time auto-standby/network | 2.0 min |
| Home Connect Features | Remote Monitoring and Control |
| Home Connect™ | yes |
Programmes
| Status Indicator | Time remaining indicator front, Water inlet |
| List of Programs | Favorite, Heavy, Normal, Quick Wash 45°C |
| Program 2 | Auto |
| Program 3 | Normal |
| Program 5 | Quick Wash 45°C |
| Program 1 | Heavy |
| Reference program | Eco |
| Number of different wash temperatures | 8 |
| Temperature program 1 | 151-160 °F |
| Program 6 | Favorite |
| Temperature program 3 | 113-136 °F |
| Temperature program 4 | 113-122 °F |
| Temperature program 5 | 113 °F |
| Temperature program 2 | 127-140 °F |
Safety
| ChildLock | Button suspension |
| AquaStop | yes |
Consumption values
| Water consumption program 1 | 4.9-6.4 gal |
| Water consumption program 2 | 3.4-5.4 gal |
| Glass protection | Yes |
| Water consumption program 3 | 2.6-5.6 gal |
| Water consumption program 4 | 2.5-3.9 gal |
| Water consumption program 5 | 2.7 gal |
| Water consumption program 6 | 1.2 gal |
| Maximum temperature for water intake (°C) | 60 °C |
Connection
| Watts | 1,440 W |
| Power Cord Length | 67'' |
| Fuse protection | 12 A |
| Length inlet hose | 165 cm |
| Plug Type | Nema5-15P |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Comfort and Convenience
| Status Indicator | Time remaining indicator front, Water inlet |
| Open Door Assist | no |
| TimeLight® | no |
| InfoLight® | Not Applicable |
| emotionLight | no |
| Multi-color Star Glow | no |
| sideLight | no |
| InfoLight® | Not Applicable |
| TimeLight® | no |
Cleaning Technology
| Drying System | CrystalDry®, PureDry® |
| Precise Glass Protection | no |
| Eco silence drive | yes |
| Aquasensor | yes |
| Water management system | no |
| Detergent detection | no |
| Water Softener | yes |
| NSF® Certified Sanitize Option | no |
Other
| ENERGY STAR® certified | no |
| Leak Protection | yes |
Dimensions & Weight
| Width | 23.56 in. |
| Height | 32.06 in. |
| Length | 22.56 in. |
| Weight | 106 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.56 in. |
| Shipping Height | 37.06 in. |
| Shipping Length | 27.56 in. |
| Shipping Weight | 146 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 146 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 9.86 ft³ |
| Dimensional Weight | 122.63 lbs. |
| Total of Cubes | 9.86 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 122.63 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bosch Appliances in "Georgia and Central Florida".










