Dishwasher with SmartDispense Technology - PDWT580RSS
Dishwasher with SmartDispense Technology
Model: PDWT580RSS
























Dishwasher with SmartDispense Technology
Model: PDWT580RSS
Key Features
PureClean wash system with 5-stage filtration
SmartDispense technology
Deep clean cycle with Steam Prewash
Single rack wash selection
Angled Rack Dry system
Electronic controls with 8 cycles / 6 options
QuietPower48 sound package - 48 dBA
ENERGY STARĀ® qualified
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
PureClean wash system with 5-stage filtration
Multiple filtration levels ensure clean dishes
SmartDispense technology
Holds up to 47 oz of detergent and dispenses it at just the right time
Deep clean cycle with Steam Prewash
Removes tough, baked-on soils like egg, rice and oatmeal
Single rack wash selection
Perfect for washing glasses or smaller loads and uses less water
Angled Rack Dry system
Rack allows dishes to rest at an angle, so water runs off and drying time is reduced
Electronic controls with 8 cycles / 6 options
Modern controls make it easy to program the dishwasher
QuietPower48 sound package - 48 dBA
An enhanced sound-deadening system muffles noises and keeps the kitchen quiet
ENERGY STARĀ® qualified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
SmartDispense⢠technology
Holds up to 47 oz of detergent and dispenses it at just the right time
Angled Rack Dry⢠system
Rack allows dishes to rest at an angle, so water runs off and drying time is reduced
QuietPowerā¢48 sound package - 48 dBA
An enhanced sound-deadening system muffles noises and keeps the kitchen quiet
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Overall Width | 24 in |
| Net Weight | 115 lb |
| Approximate Shipping Weight | 120 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Depth | 24 3/4 in |
FEATURES
| Wash System | PureClean |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Towerless |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 16 |
| Water Filtration System | Self-Cleaning 5-Stage Filtration with Extra Fine Filter |
| Rack Features | Upper Rack Handle |
| Upper Rack | Removable |
| Dishwasher Options | TempBoost |
| Wash Arms | Upper |
| Style | Built-In |
| Number of Options | 6 |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Top Rack Only |
| Number of Cycles | 8 |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Dispenser | SmartDispense⢠Technology Bulk Detergent Dispenser with Refill Light |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Calrod Heater |
| Control Type | Top Controls |
| Racking System | Pearlescent Racks |
| Control Type | Fully Integrated Electronic |
| Control Type | 7 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 3 Digit Countdown Display with 6 Cycle Progress Indicator Status Lights |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Anti-Bacteria (NSF Certified) |
| Dishwasher Cycles | Deep Clean with Steam |
| Dishwasher Cycles | China/Crystal |
| Dishwasher Cycles | Plastics |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only/Hold |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry with Fan Assist |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-24 Hr. with Countdown |
| Dishwasher Options | Automatic Hot Start |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Lower Rack | Nylon |
| Rack Features | 3 Piece Silverware Basket with Cell Covers and Swivel Handle |
| Rack Features | ExtraBasket |
| Rack Features | 2 Utility Shelves with Stem Safe - Upper |
| Rack Features | 2 Fold-Down Tines - Upper |
| Rack Features | 100% Fold-Down Tines - Lower |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Racking System | Nylon Towerless |
| Upper Rack | 4-Position Adjustable |
| Upper Rack | Deep Tiered |
| Upper Rack | Angled Rack Dry System⢠|
| Upper Rack | Nylon |
| Wash Arms | 3-Direct Feed |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System | 6-Level |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Automatic Temperature Sensing |
| Wash System Features | Drain Hose |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited lifetime of product tub/door liner |
| Parts Warranty | Limited lifetime of product tub/door liner |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year racks/electronic control board |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 875 Max. |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 9.9A |
APPEARANCE
| Handle | Stainless Steel Sculptured |
| Door Appearance | Fully integrated stainless contour door |
| Installation | Hard Countertop Ready |
| Door Style | Long Door |
| Color Appearance | Stainless Steel |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Insulation |
| Quiet Package | 48 dBA |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket |
| Motor Type | QuietPower⢠Motor |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Bitumen |
| Door Insulation | Foam |
| Outer Wrap | Bitumen |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Concealed Active Vent System |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24.75 in. |
| Weight | 115 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29.75 in. |
| Shipping Weight | 155 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 155 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.69 ft³ |
| Dimensional Weight | 145.29 lbs. |
| Total of Cubes | 11.69 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 145.29 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










