Dishwasher with SmartDispense Technology - PDWT500VWW
Dishwasher with SmartDispense Technology
Model: PDWT500VWW












Dishwasher with SmartDispense Technology
Model: PDWT500VWW
Key Features
5-stage filtration with Piranha hard food disposer
Dedicated Silverware Jets
Deep clean cycle with Steam Prewash
Top rack only selection
Fan assist dry with heated option and ActiveVent
48 dBA sound level
ENERGY STAR qualified and CEE Tier II
Eclipse black full-extension racks with ball-tip tines
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
5-stage filtration with Piranha hard food disposer
5 self-cleaning filters ensure clean dishes
Dedicated Silverware Jets
Highly pressurized spray jets target the silverware area for improved cleaning
Deep clean cycle with Steam Prewash
Removes tough, baked-on soils like egg, rice and oatmeal
Top rack only selection
Upper rack only cycle uses less water than a full load
Fan assist dry with heated option and ActiveVent
A heating element heats the air inside while a hidden fan circulates the warm air to help dry dishes
48 dBA sound level
Nearly silent two-pump system cleans dirty dishes without disruption
ENERGY STAR qualified and CEE Tier II
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Eclipse black full-extension racks with ball-tip tines
Durable racks glide smoothly on ball-bearings for easy loading
Lower rack fold-down tines
Flexible loading options handle today's dishes and cookware of all shapes and sizes
SmartDispense technology
Conveniently stores up to 47 oz of liquid detergent and automatically dispenses multiple doses in each cycle
Flexible racks
Designed for today's dishes and holds up to 16-place settings
Upper rack deep bowl tines
Even oversized bowls fit perfectly in the top rack for easy cleaning
Two-pump system
One efficient pump for washing/rinsing and one powerful low-energy pump to remove soils provide excellent wash performance with reduced sound
ENERGY STAR qualified and CEE Tier I
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
5-stage filtration with Piranha⢠hard food disposer
5 self-cleaning filters ensure clean dishes
ENERGY STARĀ® qualified and CEE Tier II
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
SmartDispense⢠technology
Conveniently stores up to 47 oz of liquid detergent and automatically dispenses multiple doses in each cycle
ENERGY STARĀ® qualified and CEE Tier I
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Certifications
CEE Tier I
California Prop 65
NSF Certified
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Overall Width | 24 in |
| Net Weight | 115 lb |
| Approximate Shipping Weight | 120 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Depth | 24 3/4 in |
FEATURES
| Wash System | PureClean |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Towerless |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 16 |
| Rack Features | Upper Rack Handle |
| Water Filtration System | Self-Cleaning 5-Stage Filtration with Extra Fine Filter |
| Upper Rack | Removable |
| Latch | Pull with Handle |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Wash Arms | Upper |
| Number of Options | 5 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Top Rack Only |
| Number of Cycles | 8 |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Dispenser | SmartDispense⢠Technology Bulk Detergent Dispenser with Refill Light |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Calrod Heater |
| Control Type | Top Controls |
| Racking System | Towerless |
| Control Type | Fully Integrated Electronic |
| Control Type | 6 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 3 Digit Countdown Display with Status Lights |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light, 1 "Low Detergent" Light, 1 "Lock" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Control Features | Exterior End-of-Cycle Indicator Light |
| Dishwasher Cycles | Auto |
| Dishwasher Cycles | Deep Clean with Steam |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | China/Crystal |
| Dishwasher Cycles | Plastics |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only/Hold |
| Dishwasher Drying Features | Fan Assist Dry |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-24 Hr. with Countdown |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Dishwasher Options | Added Heat |
| Dishwasher Options | Automatic Hot Start |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Rack Features | 3 Piece Silverware Basket with Cell Covers and Swivel Handle |
| Rack Features | ExtraBasket |
| Rack Features | 2 Utility Shelves with Stem Safe - Upper |
| Rack Features | 2 Fold-Down Tines - Upper |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Rack Features | 2 Fold-Down Tines - Lower |
| Upper Rack | 4-Position Adjustable |
| Upper Rack | Deep Tiered |
| Wash Arms | 3-Direct Feed |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System | 6-Level |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Automatic Temperature Sensing |
| Wash System Features | Drain Hose |
| Wash System Features | Dedicated Silverware Jets |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited lifetime of product tub/door liner |
| Parts Warranty | Limited lifetime of product tub/door liner |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year racks/electronic control board |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 875 Max. |
| Volts/Hertz/Amps | 120V ; 60 Hz ; 9.1 A |
APPEARANCE
| Handle | Color-Matched Sculptured |
| Door Appearance | Fully integrated contour door |
| Installation | Hard Countertop Ready |
| Handle Color | Color-Matched |
| Door Style | Long Door |
| Color Appearance | White |
| Handle Design | Sculptured |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 48 dBA |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket |
| Motor Type | QuietPower⢠Motor |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Insulation |
| Outer Wrap | Bitumen |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Active Vent with Bottom Fan Dry |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24.75 in. |
| Weight | 115 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29.75 in. |
| Shipping Weight | 155 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 155 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.69 ft³ |
| Dimensional Weight | 145.29 lbs. |
| Total of Cubes | 11.69 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 145.29 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










