Built-In Dishwasher - PDWT480VSS
Built-In Dishwasher
Model: PDWT480VSS
















Built-In Dishwasher
Model: PDWT480VSS
Key Features
5-stage filtration with Piranha hard food disposer
Dedicated Silverware Jets
Steam PreWash
Fan assist dry with heated option and ActiveVent
48 dBA sound level
ENERGY STAR qualified and CEE Tier II
Eclipse black full-extension racks with ball-tip tines
Four-position adjustable upper rack with Stem Safe
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
5-stage filtration with Piranha hard food disposer
5 self-cleaning filters ensure clean dishes
Dedicated Silverware Jets
Highly pressurized spray jets target the silverware area for improved cleaning
Steam PreWash
Loosens tough soils before any cycle virtually eliminating the need for soaking or pre-rinsing dishes
Fan assist dry with heated option and ActiveVent
A heating element heats the air inside while a hidden fan circulates the warm air to help dry dishes
48 dBA sound level
Nearly silent two-pump system cleans dirty dishes without disruption
ENERGY STAR qualified and CEE Tier II
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Eclipse black full-extension racks with ball-tip tines
Durable racks glide smoothly on ball-bearings for easy loading
Four-position adjustable upper rack with Stem Safe
Provides loading versatility for today's dishes and up to 16 place settings
Lower rack fold-down tines
Flexible loading options handle today's dishes and cookware of all shapes and sizes
Upper rack deep bowl tines
Even oversized bowls fit perfectly in the top rack for easy cleaning
Flexible racks
Designed for today's dishes and holds up to 16-place settings
Two-pump system
One efficient pump for washing/rinsing and one powerful low-energy pump to remove soils provide excellent wash performance with reduced sound
ENERGY STAR qualified and CEE Tier I
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
5-stage filtration with Piranha⢠hard food disposer
5 self-cleaning filters ensure clean dishes
ENERGY STARĀ® qualified and CEE Tier II
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
ENERGY STARĀ® qualified and CEE Tier I
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Certifications
CEE Tier I
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
NSF Certified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Overall Width | 24 in |
| Net Weight | 115 lb |
| Approximate Shipping Weight | 120 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Depth | 24 3/4 in |
FEATURES
| Wash System | PureClean |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Towerless |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 16 |
| Water Filtration System | Self-Cleaning 5-Stage Filtration with Extra Fine Filter |
| Rack Features | Upper Rack Handle |
| Upper Rack | Removable |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Latch | Pull with Handle |
| Wash Arms | Upper |
| Number of Options | 5 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Sanitize (NSF Certified) |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Calrod Heater |
| Control Type | Top Controls |
| Racking System | Towerless |
| Control Type | Fully Integrated Electronic |
| Control Type | 6 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light, 1 "Lock" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Control Features | Exterior End-of-Cycle Indicator Light |
| Dishwasher Cycles | Auto |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | China/Crystal |
| Dishwasher Drying Features | Fan Assist Dry |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-24 Hr. |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Dishwasher Options | Added Heat |
| Dishwasher Options | Automatic Hot Start |
| Rack Features | 3 Piece Silverware Basket with Cell Covers and Swivel Handle |
| Rack Features | 2 Utility Shelves with Stem Safe - Upper |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Rack Features | 2 Multi-Position Fold-Down Tines - Upper |
| Rack Features | 2 Fold-Down Tines - Lower |
| Rack Features | Stem Safe |
| Upper Rack | Deep Tiered |
| Upper Rack | 4-Position Adjustable |
| Wash Arms | 3-Direct Feed |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System | 6-Level |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Automatic Temperature Sensing |
| Wash System Features | Drain Hose |
| Wash System Features | Dedicated Silverware Jets |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited lifetime of product tub/door liner |
| Parts Warranty | Limited lifetime of product tub/door liner |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year racks/electronic control board |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 875 Max. |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 9.9A |
APPEARANCE
| Handle | Stainless Steel Sculptured |
| Door Appearance | Fully integrated stainless contour door |
| Installation | Hard Countertop Ready |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Door Style | Long Door |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Handle Design | Sculptured |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 48 dBA |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket |
| Motor Type | QuietPower⢠Motor |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Insulation |
| Outer Wrap | Bitumen |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Active Vent with Bottom Fan Dry |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24.75 in. |
| Weight | 115 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29.75 in. |
| Shipping Weight | 155 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 155 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.69 ft³ |
| Dimensional Weight | 145.29 lbs. |
| Total of Cubes | 11.69 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 145.29 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










