Dishwasher with SmartDispense Technology - PDWT480PSS
Dishwasher with SmartDispense Technology
Model: PDWT480PSS








Dishwasher with SmartDispense Technology
Model: PDWT480PSS
Key Features
SmartDispense technology
6-level towerless wash system
Clean sensor
Giant tub with up to 16 place-setting capacity racking
2 sets fold-down tines in lower rack
2/4/8-hour Delay Start
Hand / gentle cycle
ENERGY STARĀ® qualified
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
SmartDispense technology
Holds up to 47 oz of detergent and dispenses it at just the right time
6-level towerless wash system
Quietly powers dishes clean with less water and energy
Clean sensor
A tiny laser measures soil levels and water temperature to adjust to the ideal cycle time
Giant tub with up to 16 place-setting capacity racking
Increased capacity is designed to handle 16 place settings at once
2 sets fold-down tines in lower rack
Flexible tines make it easy to load the dishwasher
2/4/8-hour Delay Start
Set the time to wash dishes at a later time
Hand / gentle cycle
Gently cleans delicate items that would normally require hand washing
ENERGY STARĀ® qualified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
SmartDispense⢠technology
Holds up to 47 oz of detergent and dispenses it at just the right time
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
FEATURES
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Towerless |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 16 |
| Water Filtration System | Self-Cleaning Triple with Extra Fine Filter |
| Rack Features | CleanTip⢠Tines |
| Upper Rack | Removable |
| Dishwasher Options | TempBoost |
| Wash Arms | Upper |
| Number of Options | 5 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only/Hold |
| Number of Cycles | 5 |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Dispenser | SmartDispense⢠Technology Bulk Detergent Dispenser with Refill Light |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Calrod Heater |
| Control Type | Top Controls |
| Racking System | Pearlescent Racks |
| Control Type | Fully Integrated Electronic |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Cookware |
| Dishwasher Cycles | Anti-Bacteria (NSF Certified) |
| Dishwasher Cycles | Hand/Gentle |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry with Fan Assist |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4/8 Hr. |
| Dishwasher Options | Automatic Hot Start |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Dishwasher Options | Hi-Temp Wash |
| Dishwasher Options | Automatic Hi-Temp Rinse with Hi-Temp Wash |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Rack Features | 2 Utility Shelves with Stem Safe - Upper |
| Rack Features | 3 Piece Silverware Basket with Cell Covers and Swivel Handle |
| Racking System | Nylon Towerless |
| Upper Rack | Nylon |
| Upper Rack | Deep Tiered |
| Wash Arms | 3-Direct Feed |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Automatic Temperature Sensing |
| Wash System Features | Drain Hose |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 115 lb |
| Overall Width | 24 in |
| Approximate Shipping Weight | 120 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Depth | 24 3/4 in |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited lifetime of product tub/door liner |
| Parts Warranty | Limited lifetime of product tub/door liner |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year racks/electronic control board |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 875 Max. |
| Volts/Hertz/Amps | 120V ; 60 Hz ; 9.1 A |
APPEARANCE
| Handle | Stainless Steel Sculptured |
| Door Appearance | Fully integrated stainless contour door |
| Installation | Hard Countertop Ready |
| Door Style | Long Door |
| Color Appearance | Stainless Steel |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Insulation |
| Quiet Package | 48 dBA |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket |
| Motor Type | QuietPower⢠Motor |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Bitumen |
| Outer Wrap | Bitumen |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Quiet Detergent Cup |
| Quiet Features | Active Vent System |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24.75 in. |
| Weight | 115 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29.75 in. |
| Shipping Weight | 155 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 155 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.69 ft³ |
| Dimensional Weight | 145.29 lbs. |
| Total of Cubes | 11.69 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 145.29 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










