Built-In Dishwasher - PDW7800VBB
Built-In Dishwasher
Model: PDW7800VBB




Built-In Dishwasher
Model: PDW7800VBB
Key Features
Fully integrated appearance with tactile top controls
5-stage filtration with Piranha hard food disposer
Dedicated Silverware Jets
Steam PreWash
Auto wash cycle
Natural convection heated dry option
57 dBA with status light on door
Two-pump system
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Fully integrated appearance with tactile top controls
GE Profile sculptured handle and top controls provide a stylish look
5-stage filtration with Piranha hard food disposer
5 self-cleaning filters ensure clean dishes
Dedicated Silverware Jets
Highly pressurized spray jets target the silverware area for improved cleaning
Steam PreWash
Loosens tough soils before any cycle virtually eliminating the need for soaking or pre-rinsing dishes
Auto wash cycle
Cycle automatically adjusts to soil level to maximize energy savings and ensure clean dishes
Natural convection heated dry option
A drying element effectively dries dishes reducing the need to towel dry after unloading
57 dBA with status light on door
A dishwasher this quiet has a multi-colored status light to let you know it is running
Two-pump system
One efficient pump for washing/rinsing and one powerful low-energy pump to remove soils provide excellent wash performance with reduced sound
ENERGY STAR qualified and CEE Tier II
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Eclipse black deep-tiered rack with ball-tip tines and Stem Safe
Long-lasting durable racks resist rust and secure dishes
Plastic gray tub
Heavy-duty material is designed for years of dependability and has an attractive finish
Audible end-of-cycle signal
The dishwasher makes a sound to tell you when the load is complete and dishes are ready to unload
ENERGY STAR qualified and CEE Tier I
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
5-stage filtration with Piranha⢠hard food disposer
5 self-cleaning filters ensure clean dishes
ENERGY STARĀ® qualified and CEE Tier II
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
ENERGY STARĀ® qualified and CEE Tier I
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
NSF Certified
CEE Tier I
Specifications
Warranty
| Parts | Limited 1-Year Entire Appliance / Limited 5-Year Racks/Electronic Control Board / Limited Lifetime of Product Tub/Door Liner |
| Labor | Limited 1-Year Entire Appliance / Limited Lifetime of Product Tub/Door Liner |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Depth | 25 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Overall Width | 24 in |
| Net Weight | 95 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
FEATURES
| Wash System | PureClean |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Towerless |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 14 |
| Water Filtration System | Self-Cleaning 5-Stage Filtration with Extra Fine Filter |
| Upper Rack | Removable |
| Rack Features | Small Items Basket |
| Dishwasher Options | TempBoost |
| Latch | Squeeze |
| Wash Arms | Upper |
| Number of Options | 5 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Sanitize (NSF Certified) |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Calrod Heater |
| Control Type | Fully Integrated Electronic |
| Racking System | Towerless |
| Control Type | 6 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | Auto |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4/8 Hr. |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dishwasher Options | Automatic Hot Start |
| Rack Features | 2 Utility Shelves with Stem Safe - Upper |
| Rack Features | 1 Piece Silverware Basket with 3 Cell Covers |
| Racking System | Charcoal Racks |
| Upper Rack | Deep Tiered |
| Wash Arms | 3-Direct Feed |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System | 6-Level |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Drain Hose |
| Wash System Features | Dedicated Silverware Jets |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited lifetime of product tub/door liner |
| Parts Warranty | Limited lifetime of product tub/door liner |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year racks/electronic control board |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 675/825 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 9.9A |
APPEARANCE
| Handle | Towel Bar |
| Door Appearance | Full-length flat door |
| Installation | Hard Countertop Ready |
| Door Style | Long Door |
| Color Appearance | Black |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 57 dBA |
| Outer Wrap | Insulation Blanket |
| Motor Type | QuietPower⢠Motor |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Insulation |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 95 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 30 in. |
| Shipping Weight | 135 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 135 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.81 ft³ |
| Dimensional Weight | 146.76 lbs. |
| Total of Cubes | 11.81 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 146.76 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










