Built-In Dishwasher - PDW7300JCC
Built-In Dishwasher
Model: PDW7300JCC






Built-In Dishwasher
Model: PDW7300JCC
Key Features
One-piece color wrap contour door
Racks with color-matched components
Four-position adjustable upper rack
Giant tub with maximum capacity racking
Four utility shelves with stem safe in upper rack
QuietPower 4 sound package
6-level towerless wash system with Clean Sensor
Countdown display with 1-9 hour Delay Start
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
One-piece color wrap contour door
Provides a rich contemporary look in any kitchen
Racks with color-matched components
Matches our durable PermaTuf® materials for a beautiful, monochromatic interior
Four-position adjustable upper rack
Moves up, down and diagonally for maximum loading flexibility
Giant tub with maximum capacity racking
Holds tall and oversized items; washes 16 place settings at once
Four utility shelves with stem safe in upper rack
Four full-length shelves flip down, providing an extra level for stacking items like teacups or odd-shaped utensils; and hold wine glasses securely in place
QuietPower 4 sound package
Adds extra insulation to keep the kitchen extra quiet
6-level towerless wash system with Clean Sensor
Scrubs dishes clean with three full-sized wash arms, six levels of wash action and a sensor that continually monitors and adjusts the wash cycle for a superior clean
Countdown display with 1-9 hour Delay Start
Signals remaining cycle time and makes it easier than ever to wash dishes at any hour, or washing dishes even when the family is asleep
16 place settings capacity
Accommodates up to 16 place settings in a single load
QuietPower™ 4 sound package
Adds extra insulation to keep the kitchen extra quiet
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Overall Width | 24 in |
| Net Weight | 95 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Depth | 25 1/4 in |
FEATURES
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Towerless |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Rack Features | Stem Safe |
| Water Filtration System | Self-Cleaning Triple Filtration |
| Upper Rack | Deep Tiered |
| Dishwasher Options | PreWash |
| Latch | Squeeze |
| Wash Arms | Upper |
| Number of Options | Variable |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha™ Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Number of Cycles | Variable |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Calrod Heater |
| Control Type | Inlaid Electronic Light-Touch |
| Racking System | Nylon Towerless |
| Control Type | 11 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 3 Digit Countdown Display with Status Lights |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Cookware |
| Dishwasher Cycles | Anti-Bacteria (NSF Certified) |
| Dishwasher Cycles | China/Crystal |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-9 Hr. with Countdown |
| Dishwasher Options | Automatic Hot Start |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Dishwasher Options | Hi-Temp Wash Added Heat |
| Dishwasher Options | Automatic Hi-Temp Rinse with Added Heat |
| Rack Features | 3 Piece Maximum Silverware Basket with Swivel Handle and 3 Cell Covers |
| Rack Features | 4 Plastic Utility Shelves with Stem Safe |
| Rack Features | CleanTip™ Tines |
| Rack Features | 2 Fold-Down Tines - Lower |
| Rack Features | 2 Fold-Down Tines with 1 Multi-Position - Upper |
| Racking System | Color-Matched Racks & Baskets |
| Upper Rack | 4-Position Adjustable |
| Wash Arms | 3-Direct Feed |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Drain Hose |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited lifetime of product tub/door liner |
| Parts Warranty | Limited lifetime of product tub/door liner |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year racks/electronic control board |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 875 Max. |
| Volts/Hertz/Amps | 120V ; 60 Hz ; 9.1 A |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 58 dBA |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket |
| Motor Type | QuietPower™ Motor |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Insulation |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Quiet Detergent Cup |
| Quiet Features | Active Vent System |
APPEARANCE
| Door Appearance | One-Piece color wrap contour door |
| Installation | Hard Countertop Ready |
| Door Style | Long Door |
| Color Appearance | Bisque |
ACCESSORIES
| Requires Kit for 3/4" Panel Capability (Trimless) | N/A |
| Requires Kit for 1/4" Panel Capability (w/Trim) | N/A |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 25.25 in. |
| Weight | 95 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 30.25 in. |
| Shipping Weight | 135 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 135 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.92 ft³ |
| Dimensional Weight | 148.23 lbs. |
| Total of Cubes | 11.92 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 148.23 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










