Built-In Dishwasher - PDW7300GWW
Built-In Dishwasher
Model: PDW7300GWW




Built-In Dishwasher
Model: PDW7300GWW
Key Features
Contour door
2 sets fold down tines in lower rack
QuietPower 4 sound package
ExtraClean sensor
Anti-bacteria cycle
ExtraClean wash with 3 direct feed wash arms
QuietPower™ 4 sound package
ExtraClean™ sensor
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Contour door
Shaped with subtle curves for a designer look
2 sets fold down tines in lower rack
Provides loading flexibility for pots, pans and large bowls
QuietPower 4 sound package
Adds extra insulation to keep the kitchen extra quiet
ExtraClean sensor
Continually monitors every cycle adjusting to ensure dishes get clean efficiently
Anti-bacteria cycle
Sanitizes tableware by reducing 99.999% of the bacteria found on dishes
ExtraClean wash with 3 direct feed wash arms
Provides it with multiple levels of wash to clean every spot on every dish
QuietPower™ 4 sound package
Adds extra insulation to keep the kitchen extra quiet
ExtraClean™ sensor
Continually monitors every cycle adjusting to ensure dishes get clean efficiently
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Overall Width | 24 in |
| Net Weight | 95 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Depth | 25 1/4 in |
FEATURES
| Wash System | ExtraClean™ |
| Sensor | ExtraClean™ |
| Lower Rack | Towerless |
| Tub Type | Tall Tub |
| Water Filtration System | Self-Cleaning Triple with Extra Fine Filter |
| Rack Features | Super Capacity 3-Piece Silverware Basket |
| Upper Rack | Deep Tiered |
| Dishwasher Options | PreWash |
| Latch | Squeeze |
| Wash Arms | 3-Direct Feed |
| Number of Options | Variable |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Wash System Features | Piranha™ Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Number of Cycles | Variable |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Calrod Heater |
| Control Type | Inlaid Electronic Light-Touch |
| Racking System | Tall-Over-Tall™ Nylon |
| Control Type | 11 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 6 Cycle Progress Indicator Status Lights |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Cookware |
| Dishwasher Cycles | Anti-Bacteria (NSF Certified) |
| Dishwasher Cycles | China/Crystal |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4/8 Hr. |
| Dishwasher Options | Automatic Hot Start |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Dishwasher Options | Hi-Temp Wash Added Heat |
| Dishwasher Options | Automatic Hi-Temp Rinse with Added Heat |
| Rack Features | 2 Utility Shelves with 2 Stem Safe - Upper |
| Rack Features | CleanTip™ Tines |
| Rack Features | 2 Fold-Down Tines - Lower |
| Rack Features | 2 Fold-Down Tines with 1 Multi-Position - Upper |
| Rack Features | Stem Safe |
| Wash System | 6-Level |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited lifetime of product tub/door liner |
| Parts Warranty | Limited lifetime of product tub/door liner |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year racks/electronic control board |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | QuietPower™ 4 |
| Outer Wrap | Mastic |
| Motor Type | QuietPower™ Motor |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Insulation |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Active Vent System |
APPEARANCE
| Door Appearance | Contour door |
| Installation | Hard Countertop Ready |
| Door Style | Long Door |
| Color Appearance | White |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120V ; 60 Hz ; 9.1 A |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 25.25 in. |
| Weight | 95 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 30.25 in. |
| Shipping Weight | 135 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 135 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.92 ft³ |
| Dimensional Weight | 148.23 lbs. |
| Total of Cubes | 11.92 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 148.23 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










