18" Built-In Dishwasher - PDW1800NII
18" Built-In Dishwasher
Model: PDW1800NII




18" Built-In Dishwasher
Model: PDW1800NII
Key Features
Bright annealed stainless steel interior
Fully integrated light-touch electronic controls
Glasses cycle
Air-dry cycle
Nylon Racks
1-24-Hour Delay Start
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Bright annealed stainless steel interior
Lustrous interior looks great and stands up to stains
Fully integrated light-touch electronic controls
Hidden controls maintain a smooth appearance and control pad requires the slightest touch
Glasses cycle
This cycle is specifically designed to handle a full load of glassware
Air-dry cycle
Washes lightly soiled dishes without a heated dry
Nylon Racks
Durable racks are designed to resist rust and secure dishes
1-24-Hour Delay Start
Offers the ability to start the dishwasher when no one is home
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 32 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Cabinet Width | 18 in |
| Overall Width | 18 in |
| Net Weight | 66 lb |
| Approximate Shipping Weight | 68 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
FEATURES
| Wash System | Standard |
| Lower Rack | Nylon |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Water Filtration System | 3-Stage Manual Clean Filtration |
| Rack Features | Standard Silverware Basket |
| Upper Rack | Nylon |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-24 Hr. with Countdown |
| Latch | Center Pull |
| Wash Arms | Middle |
| Number of Options | 1 |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Requires Panels | TRUE |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Number of Cycles | 7 |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator, Adjustment and LED |
| Exterior Style | 18" Wide |
| Dishwasher Drying Features | Calrod Heater |
| Control Type | Top Controls |
| Racking System | Nylon Towerless |
| Control Type | Fully Integrated Electronic |
| Control Type | 3 Pushbuttons |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Cycles | Glasses |
| Dishwasher Cycles | Air Dry |
| Rack Features | 2 Plastic Utility Shelves |
| Wash Arms | 2 |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System | 4-Level |
| Wash System Features | Drain Hose |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 550 |
| Electrical Requirements | 120V; 60Hz; 9.0A |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 60 dBA |
| Outer Wrap | U-Blanket |
| Motor Type | Standard |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Insulation |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
APPEARANCE
| Door Style | Fully integrated door for custom panels |
| Color Appearance | Custom Panel and Handle Required |
Dimensions & Weight
| Width | 18 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 66 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 23 in. |
| Shipping Height | 37 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 106 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 106 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 8 ft³ |
| Dimensional Weight | 99.45 lbs. |
| Total of Cubes | 8 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 99.45 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










