Stainless Steel Interior Dishwasher with Hidden Controls - PDT825SSJSS
Stainless Steel Interior Dishwasher with Hidden Controls
Model: PDT825SSJSS

































Product Video

Stainless Steel Interior Dishwasher with Hidden Controls
Model: PDT825SSJSS
Key Features
Advanced wash system with more than 140 cleaning jets
Easy touch adjustable upper rack with 2 Stem Safe shelves
Full extension smooth glide upper rack with fold-down tines
Hidden vent with fan dry
Reversing quad blade wash arm
Lower rack multi-position, fold-down tines
45 dBA
Side jets
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Advanced wash system with more than 140 cleaning jets
Achieve the ultimate clean from an industry-leading number of jets that deliver complete washing coverage to every corner of the dishwasher
Easy touch adjustable upper rack with 2 Stem Safe shelves
Quickly adjust the upper rack 2 inches up or down to accommodate tall glassware and 10 ½" plates with plenty of room in the bottom rack for large platters and cookie sheets
Full extension smooth glide upper rack with fold-down tines
Easily fit large or odd-shaped items in the upper rack
Hidden vent with fan dry
Dishes dry quickly and efficiently with a fan that extracts moisture from the interior
Reversing quad blade wash arm
Dishes come out impressively clean thanks to this revolutionary lower wash arm, with 25 spray jets reversing direction to hit items from every angle
Lower rack multi-position, fold-down tines
Configure racks to fit your dishes with adjustable loading options including multi-position, fold-down tines
45 dBA
Ultra-quiet operation creates a peaceful kitchen environment even as it delivers powerful wash performance
Side jets
Cascading water fills the dishwasher while hydrating soils
Deep Clean silverware jets
No matter how you load your silverware basket, powerful jets blast away stuck-on food for silverware thatās always spotless
Bottle Jets
Clean hard-to-reach areas inside tall items with up to 4 dedicated jets integrated into the upper rack that shower water deep inside for the ultimate clean
Wash zones
Wash a true half-load in either the upper or lower rack without sacrificing cycles and options available on a full wash
Certifications
CEE Tier I
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
NSF Certified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Net Weight | 105 lb |
| Approximate Shipping Weight | 118 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
| Overall Width | 23 3/4 in |
FEATURES
| Wash System | 800 Series |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Multi-Position Fold Down Tines |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 16 |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Rack Features | Fold-Down Tines - Upper |
| Upper Rack | Premium Height Adjustable |
| Dishwasher Options | Wash Zone Upper Only |
| Latch | Pull with Handle |
| Wash Arms | Side Jets |
| Number of Options | 10 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | White LEDs |
| Wash System Features | Side Jets |
| Racking Material | Nylon |
| Floor Protection | Floor Protect |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Showroom Power Mode | Yes |
| Rack Color | Black Pearl |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Heated Dry - On/Off |
| Control Type | Top Controls |
| Control Type | Electronic Tactile Buttons |
| Dishwasher Control Features | 3 Digit Display Cycle Countdown with Bi-Color LED Status Light on door |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Control Features | Sabbath/Door Wake-up Mode |
| Dishwasher Cycles | AutoSense |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Drying Features | 4-Pass Multi-Wattage Wash & Dry Element |
| Dishwasher Drying Features | Fan Assist Dry |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-12 Hr. |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dishwasher Options | Child Lock |
| Dishwasher Options | Wash TempBoost |
| Dishwasher Options | Sani (Certified to NSF Standard 184) |
| Dishwasher Options | Heated Dry |
| Dishwasher Options | Wash Zone Lower Only |
| Dishwasher Options | Start/Reset |
| Dishwasher Options | Bottle Jets |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines |
| Lower Rack | 1 Rack handle |
| Rack Features | 2 Utility Shelves with Stem Safe - Upper |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Rack Features | Adjustable Upper Rack |
| Rack Features | 3-Piece Silverware Basket with Cell Covers |
| Rack Features | Fold-Down Tines - Lower |
| Upper Rack | Ball-Tip Tines |
| Upper Rack | 2 Stem Safe Shelves |
| Upper Rack | 1/2 fixed tines, 1/2 fold down tines |
| Upper Rack | 1 Rack handle |
| Wash Arms | 3 Wash Levels |
| Wash Arms | Lower- Reversing Quad Blade |
| Wash Arms | Middle - Quad Blade |
| Wash Arms | Bottle Jets |
| Wash Arms | Jets - Variable Pressure |
| Wash System | 3-Level |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Drain Pump |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer with removable filter |
| Wash System Features | Reversing Quad Blade Lower Wash Arm |
| Wash System Features | Quad Blade Middle Wash Arm |
| Wash System Features | Bottle Jets |
| Wash System Features | 140+ Spray Jet Wash System |
| Wash System Features | Deep Clean Silverware Jets |
| Wash System Features | Automatic HotStart |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 415/800 |
| Power Connection | Power Cord - Not Included |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 7.2A |
APPEARANCE
| Handle | Rounded Handle - Stainless Steel |
| Door Appearance | Full-length door |
| Installation | Side Installation or Top Installation Included |
| Handle Color | Stainless Steel w/Chrome |
| Door Style | Long Door with Top Controls |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Installation | Built-Up Floor Capable |
| Installation | Flush Cabinet Installation |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 45 dBA |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket |
| Motor Type | Single Speed |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Insulation |
| Outer Wrap | Bitumen |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 105 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 145 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 145 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
| Total of Cubes | 11.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










