Series Stainless Steel Interior Dishwasher with Hidden Controls - PDT760SSFSS
Series Stainless Steel Interior Dishwasher with Hidden Controls
Model: PDT760SSFSS




































Product Video

Series Stainless Steel Interior Dishwasher with Hidden Controls
Model: PDT760SSFSS
Key Features
Full stainless steel interior
GE's most advanced wash system with 102 cleaning jets
Side jets
40 dBA with LED status indicator on door
Easy touch adjustable upper rack with 2 Stem Safe shelves
Top control with color LCD display
Variable pressure jets
Hidden vent with fan dry and hidden heater
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Full stainless steel interior
Enjoy an attractive appearance and long-lasting durability
GE's most advanced wash system with 102 cleaning jets
Achieve the ultimate clean from an industry-leading number of jets that deliver complete washing coverage to every corner of the dishwasher
Side jets
Cascading water fills the dishwasher while hydrating soils
40 dBA with LED status indicator on door
A dishwasher this quiet has a status indicator to tell you if the dishwasher is Washing, Drying or Clean
Easy touch adjustable upper rack with 2 Stem Safe shelves
Quickly adjust the upper rack 2 inches up or down to accommodate tall glassware and 10 ½" plates with plenty of room in the bottom rack for large platters and cookie sheets
Top control with color LCD display
User-friendly controls combined with a color LCD screen complement the sleek stainless look
Variable pressure jets
Ensure every dish is completely clean with middle and lower arms that vary water pressure for thorough coverage
Hidden vent with fan dry and hidden heater
Get dry and table-ready items every time thanks to a 1,000-watt hidden heater and fan that circulates the air to remove moisture
Full extension smooth glide upper rack with fold-down tines
Easily fit large or odd-shaped items in the upper rack
Lower rack adjustable tines and Wash Your Way customizable rack
Configure racks to fit your dishes with adjustable loading options and multi-position, fold-down tines
Reversing quad blade wash arm
Dishes come out impressively clean thanks to this revolutionary lower wash arm, with 25 spray jets reversing direction to hit items from every angle
Bottle Wash Jets
Hard-to-reach areas inside tall items get completely clean with four dedicated jets integrated into the upper rack that shower water deep inside for the ultimate clean
Full-extension third rack
Easily clean an entire flatware collection, knives and small utensils with a two-piece customizable rack that glides smoothly
Certifications
CEE Tier I
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
NSF Certified
Specifications
FEATURES
| Wash System | 700 Series |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Wash Your Way Customizable Rack |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 16 |
| Dishwasher Options | Wash Zone Upper Only |
| Latch | Pull with Handle |
| Number of Options | 10 |
| Style | Built-In |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Cutlery Tray | Full 3rd rack (above upper rack) on full extension slides |
| Rack Features | Wash Your Way Customizable Rack |
| Floor Protection | Floor Protect with Alert |
| Dishwasher Cycles | eWash |
| Rack Color | Black Pearl |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Control Type | Top Controls |
| Racking System | Full 3rd rack |
| Dishwasher Drying Features | Power Dry - On/Off |
| Wash Arms | Side Jets |
| Wash System Features | Side Jets |
| Exterior Style | Traditional |
| Upper Rack | Premium Height Adjustable |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Number of Cycles | 7 |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Showroom Power Mode | Yes |
| Control Type | Electronic Tactile Buttons |
| Dishwasher Control Features | Full Color LCD Control Display with Cycle Status Bar on door |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | AutoSense |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Cycles | Rinse |
| Dishwasher Cycles | Express |
| Dishwasher Drying Features | Fan Assist Dry |
| Dishwasher Drying Features | Digital Rinse Aid Indicator |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-12 Hr. |
| Dishwasher Options | Pre Soak |
| Dishwasher Options | Child Lock |
| Dishwasher Options | Wash TempBoost |
| Dishwasher Options | Sani (Certified to NSF Standard 184) |
| Dishwasher Options | Heated Dry |
| Dishwasher Options | Wash Zone Lower Only |
| Dishwasher Options | Start/Reset |
| Dishwasher Options | Bottle Wash |
| Dispenser | Electronic Low Rinse Aid Sensor |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines |
| Lower Rack | Multi-Position Fold Down Tines |
| Lower Rack | 2 Rack handles |
| Rack Features | 2 Utility Shelves with Stem Safe - Upper |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Rack Features | 2 Fold-Down Tines - Lower |
| Rack Features | Adjustable Upper Rack |
| Rack Features | 3 Piece Silverware Basket with Soft Touch Handle |
| Upper Rack | Ball-Tip Tines |
| Upper Rack | 2 Stem Safe Shelves |
| Upper Rack | 1/2 fixed tines, 1/2 fold down tines |
| Upper Rack | 1 Rack handle |
| Wash Arms | 3 Pressurized Wash Arms |
| Wash Arms | Lower- Reversing Quad Blade |
| Wash Arms | Middle - Quad Blade |
| Wash Arms | Bottle Wash Jets |
| Wash Arms | 100+ Spray Jet Wash System |
| Wash Arms | Jets - Variable Pressure |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Drain Pump |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer with removable filter |
| Wash System Features | Dedicated Silverware Jets |
| Wash System Features | Reversing Quad Blade Lower Wash Arm |
| Wash System Features | Quad Blade Middle Wash Arm |
| Wash System Features | Bottle Wash Jets |
| Wash System Features | 100+ Spray Jet Wash System |
| Wash System Features | Hidden Heater |
APPEARANCE
| Handle | Rounded Handle - Stainless Steel |
| Installation | Side Installation or Top Installation Included |
| Handle Color | Stainless Steel w/Chrome |
| Door Style | Long Door with Top Controls |
| Door Appearance | Full-length door |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Handle Design | Designer Style |
| Installation | Built-Up Floor Capable |
| Installation | Flush Cabinet Installation |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 40 dBA |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket |
| Motor Type | Variable Speed |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Insulation |
| Outer Wrap | Bitumen |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 124 lb |
| Approximate Shipping Weight | 137 lb |
| Overall Height | 34 in |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
| Overall Width | 23 3/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 1000 |
| Volts/Hertz/Amps | 120 V; 60 Hz; 9.0 A |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 124 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 164 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 164 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
| Total of Cubes | 11.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










