Tall Tub Built-In Dishwasher - GSD6900NWW
Key Features
Meets 2007 ENERGY STAR® criteria
Full-length contour door
Giant tub with maximum capacity racking
Countdown display with 1-9 hour Delay Start
Four-position adjustable upper rack
Anti-bacteria cycle
2 sets fold down tines in lower rack
Utility shelves in upper rack
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Meets 2007 ENERGY STAR® criteria
Can reduce utility bill by using less water to get dishes clean
Full-length contour door
Shaped with subtle curves for a designer look!
Giant tub with maximum capacity racking
Holds tall and oversized items; washes 16 place settings at once
Countdown display with 1-9 hour Delay Start
Signals remaining cycle time and makes it easier than ever to wash dishes at any hour, or washing dishes even when the family is asleep
Four-position adjustable upper rack
Moves up, down and diagonally for maximum loading flexibility
Anti-bacteria cycle
Sanitizes tableware by reducing 99.999% of the bacteria found on dishes
2 sets fold down tines in lower rack
Provides loading flexibility for pots, pans and large bowls
Utility shelves in upper rack
Create space in the upper rack for cups and utensils!
6-level towerless wash system with Clean Sensor
Scrubs dishes clean with three full-sized wash arms, six levels of wash action and a sensor that continually monitors and adjusts the wash cycle for a superior clean
QuietPower™ 3 sound package
Dramatically reduces the sound of washing the dishes
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 95 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Depth | 25 1/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 25.25 in. |
| Weight | 95 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 30.25 in. |
| Shipping Weight | 135 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 135 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.92 ft³ |
| Dimensional Weight | 148.23 lbs. |
| Total of Cubes | 11.92 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 148.23 lbs. |
FEATURES
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Towerless |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Water Filtration System | Self-Cleaning Triple Filtration |
| Upper Rack | Deep Tiered |
| Latch | Squeeze |
| Number of Options | 3 |
| Style | Built-In |
| Number of Cycles | 6 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Calrod Heater |
| Control Type | Electronic |
| Racking System | Nylon Towerless |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Cycles | China/Crystal |
| Dishwasher Options | Automatic Hot Start |
| Rack Features | 2 Fold-Down Tines - Upper |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System Features | Drain Hose |
| Rack Features | Stem Safe |
| Dishwasher Options | Hi-Temp Wash |
| Wash Arms | Upper |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha™ Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Control Type | 10 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 3 Digit Countdown Display with Status Lights |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Pots & Pans |
| Dishwasher Cycles | Anti-Bacteria (NSF Certified) |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-9 Hr. with Countdown |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Dishwasher Options | Automatic Hi-Temp Rinse with XtraHot Wash |
| Rack Features | 4 Plastic Utility Shelves |
| Rack Features | CleanTip™ Tines |
| Rack Features | 2 Fold-Down Tines - Lower |
| Rack Features | 3 Piece Silverware Basket with Cell Covers and Swivel Handle |
| Upper Rack | 4-Position Adjustable |
| Wash Arms | 3-Direct Feed |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | Multi-Wattage |
| Volts/Hertz/Amps | 120V ; 60 Hz ; 9.1 A |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 57 dBA |
| Outer Wrap | Insulation Blanket |
| Motor Type | QuietPower™ Motor |
| Quiet Features | Quiet Detergent Cup |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Insulation |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Active Vent System |
APPEARANCE
| Door Appearance | Full-length contour door |
| Installation | Hard Countertop GPF65 |
| Door Style | Long Door |
| Color Appearance | White |
ACCESSORIES
| Non-Wood Countertop Kit | GPF65 |
| Requires Kit for 3/4" Panel Capability (Trimless) | N/A |
| Requires Kit for 1/4" Panel Capability (w/Trim) | N/A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".



















