Built-In Dishwasher with Power Cord - GSD2301RWW
Key Features
3-level wash system
Piranha hard food disposer
Hot Start option
5 cycles / 2 options
100% water filtration
Pots and pans cycle
ENERGY STARĀ® qualified
Piranha⢠hard food disposer
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
3-level wash system
Powerful wash cleans dishes thoroughly
Piranha hard food disposer
This disposal grinds food into tiny particles that are easily washed away
Hot Start option
Ensures that water temperatures remain consistent from the beginning of a cycle to the end
5 cycles / 2 options
Allows you to select the combination that best fits your dish load
100% water filtration
Water stays clean, so just-washed dishes do, too
Pots and pans cycle
Tough food stains are scrubbed and scoured clean with ease
ENERGY STARĀ® qualified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Piranha⢠hard food disposer
This disposal grinds food into tiny particles that are easily washed away
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 90 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Depth | 25 3/4 in |
FEATURES
| Lower Rack | Standard |
| Tub Type | Standard Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 12 |
| Water Filtration System | Self-Cleaning Extra Fine Filter |
| Rack Features | Deluxe Silverware Basket |
| Upper Rack | Standard |
| Dishwasher Options | Hot Start |
| Latch | Center Throw |
| Wash Arms | Middle Tower |
| Number of Options | 2 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Number of Cycles | 5 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid |
| Exterior Style | Traditional |
| Control Type | Turn-To-Start |
| Control Type | 4 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | Cycle Progress Indicator Dial |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Pots & Pans |
| Dishwasher Cycles | Plate Warmer |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Wash Arms | 1 |
| Wash Arms | Lower |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 500 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60 Hz ; 6.2 A |
ACCESSORIES
| Optional Heavy Door Spring Kit | GPF100 |
| Non-Wood Countertop Kit | GPF65 |
APPEARANCE
| Door Appearance | Standard door |
| Installation | Hard Countertop GPF65 |
| Door Style | Standard Door |
| Color Appearance | White |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 64 dBA |
| Motor Type | QuietPower⢠Motor |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 25.75 in. |
| Weight | 90 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 30.75 in. |
| Shipping Weight | 130 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 130 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.16 ft³ |
| Dimensional Weight | 151.17 lbs. |
| Total of Cubes | 12.16 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 151.17 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".














