Dishwasher with Hidden Controls - GDT545PFJDS
Key Features
Piranha⢠hard food disposer with removable filter
Steam PreWash
SpaceMakerĀ® silverware basket
Wash zones
Dedicated Silverware Jets
51 dBA with status light on door
Adjustable upper rack
Pearlescent dark gray racks with ball tip tines
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Piranha⢠hard food disposer with removable filter
To ensure consistently clean items, this stainless steel blade rotates to pulverize food particles and helps to prevent large particles from clogging the wash arms
Steam PreWash
Loosens tough soils before any cycle, virtually eliminating the need for soaking or pre-rinsing dishes
SpaceMakerĀ® silverware basket
Enjoy table-ready silverware and loading flexibility with this unique basket that can be placed on the rack or onto the door
Wash zones
Wash a true half-load in either the upper or lower rack without sacrificing cycles and options available on a full wash
Dedicated Silverware Jets
Get table-ready silverware thanks to powerful jets that focus on silverware baskets in multiple locations
51 dBA with status light on door
A dishwasher this quiet has a status light to let you know it is running
Adjustable upper rack
Fitting plates up to 10½" and other tall items in the upper rack is possible with an adjustment
Pearlescent dark gray racks with ball tip tines
Offer durability and secure dishes
Cabinet depth installation
Achieving an attractive, flush appearance that complements and blends in with cabinetry is possible with a unique design that doesn't reduce rack capacity
Built-up floor capable
Installation over built-up floors is simple with the ability to adjust the dishwasher height
Sanitize option (NSF Certified)
High-temperature rinse sanitizes and reduces by 99.999% the bacteria found on dishes
Auto sense cycle
Automatically adjusts to soil level to maximize energy savings and ensure clean dishes
American gray plastic interior
Heavy-duty material is designed for years of dependability and has an attractive finish
4-pass wash and dry element
Items come out consistently clean and dry with the help of this element, which evenly heats water for washing and air for drying
2/4/8-hour Delay Start
Wash dishes at your convenience
Certifications
CEE Tier I
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
NSF Certified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 24 in |
| Overall Height | 34 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
| Approximate Shipping Weight | 81.0 lb |
| Net Weight | 64.0 lb |
| Overall Width | 23 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 64 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 104 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 104 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
| Total of Cubes | 11.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
FEATURES
| Wash System | 500 Series |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 16 |
| Tub Liner | Plastic |
| Latch | Pull with Handle |
| Number of Options | 8 |
| Style | Built-In |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Door Liner | Clean Design with Plastic |
| Rack Color | Pearlescent Dark Gray |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Racking System | Towerless |
| Dishwasher Drying Features | Heated Dry - On/Off |
| Exterior Style | Traditional |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Gray Plastic |
| Showroom Power Mode | Yes |
| Control Type | Electronic Tactile Buttons |
| Dishwasher Control Features | 3 Digit Display Cycle Countdown with Bi-Color LED Status Light on door |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-12 Hr. |
| Rack Features | Adjustable Upper Rack |
| Upper Rack | Ball-Tip Tines |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Dishwasher Options | Wash Zone Upper Only |
| Rack Features | Small Items Basket |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Control Type | Top Controls |
| Wash Arms | Upper |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer with removable filter |
| Upper Rack | Removable |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Control Type | 7 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | AutoSense |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dishwasher Options | Child Lock |
| Dishwasher Options | Wash TempBoost |
| Dishwasher Options | Sani (Certified to NSF Standard 184) |
| Dishwasher Options | Heated Dry |
| Dishwasher Options | Start/Reset |
| Dishwasher Options | Wash Zone Lower Only |
| Rack Features | 2 Utility Shelves with Stem Safe - Upper |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Rack Features | Silverware Basket in door with cell covers and small items lid |
| Racking System | Pearlescent Dark Gray |
| Upper Rack | Height Adjustable |
| Upper Rack | 2 Stem Safe Shelves |
| Wash Arms | 3 Wash Levels |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Drain Pump |
| Wash System Features | Automatic HotStart |
APPEARANCE
| Handle | Rounded Handle - Color Matched |
| Handle Color | Color-Matched |
| Door Style | Long Door with Top Controls |
| Door Appearance | Contour door |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Black Slate |
| Handle Design | Designer Style |
| Installation | Flush Cabinet Installation |
| Installation | Side or Top Mount Install Brackets Included |
| Installation | Built-Up Floor Capable |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 51 dBA |
| Outer Wrap | Insulation Blanket |
| Motor Type | Single Speed |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Insulation |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 415/800 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 7.1A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".





























